Jak prawidłowo nawodnić organizm - fakty i mity

To wcale nie tak oczywiste, jak może Ci się wydawać. Poznaj fakty i mity o właściwym nawadnianiu organizmu i o tym, jak uzupełnić elektrolity.

1. Wystarczy pić 2 litry płynów dziennie, aby nawodnić organizm

MIT Wszystko zależy od tego, ile energii zużywasz w ciągu dnia. Przy niewielkim wydatku energetycznym – tj. 2000 kcal, jaki daje na przykład spędzanie większości dnia za biurkiem – 2 litry płynów mogą Ci w zupełności wystarczyć.

Ale gdy intensywnie trenujesz lub uczysz się do egzaminów, możesz zużywać nawet dwa razy więcej kalorii. Wtedy potrzebujesz już około 4 litrów dziennie. Podobnie gdy się zgrzejesz, na przykład podczas upałów.

2. Liczy się to, w jaki sposób piję wodę

PRAWDA Wypijanie 2 litrów wody na raz, gdy zapominasz o niej przez cały dzień, nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze, pijąc w ten sposób paradoksalnie ryzykujesz utratą większej ilości wody w upalne dni, a dodatkowo obciążasz układ moczowy, zmuszając go do nadmiernego wysiłku.

Aby zadbać o właściwe nawodnienie organizmu należy rozłożyć picie wody czy innych napojów nawadniających na raty. Idealna będzie jedna szklanka, wypijana co godzinę i najlepiej w odstępie około godzinnym od posiłku.

3. Picie wody nie chroni przed utratą elektrolitów

PRAWDA Pozwala szybko ugasić pragnienie, ale nie chroni przed utratą elektrolitów, takich jak np. sód, który tracimy wraz z potem. Najczęściej do obniżenia poziomu elektrolitów dochodzi podczas intensywnego wysiłku fizycznego, intelektualnego lub upałów.

Jak uzupełnić elektrolity? Na przykład pijąc napoje izotoniczne, jednak te zawierają dużo cukru. Innym sposobem na ich uzupełnienie będą elektrolity do picia, które rozpuszczasz w wodzie.

4. Woda źródlana jest najzdrowsza i najlepiej nawadnia organizm

MIT Niekoniecznie, bo jest praktycznie pozbawiona ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego minerałów. Czym nawodnić organizm w takim wypadku? Dużo lepsza, zwłaszcza przed treningiem, jest woda mineralna, bo zawiera przynajmniej część ważnych elektrolitów, takich jak np. magnez. Jeszcze lepiej o nawodnienie organizmu zadbają woda kokosowa i elektrolity do picia, bo mają dużo więcej niezbędnych minerałów.

5. Łatwo rozpoznam objawy nieprawidłowego nawodnienia

MIT O tym, że Twój organizm ma obniżony poziom elektrolitów mogą świadczyć drobne sygnały, których czasem nie zauważasz, jak zmęczenie, brak energii, gorsze efekty treningów, problemy z koncentracją. Właśnie dlatego pamiętaj, żeby latem, w trakcie ćwiczeń czy absorbującego projektu w pracy, włączyć do diety napoje izotoniczne lub elektrolity do picia.

Bibliografia:

  1. medicalnewstoday.com
  2. medonet.pl
  3. mp.pl
[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here