Jak prawidłowo wykonać montaż dachu? Kolejne kroki konstrukcji dachu

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku, to właśnie on chroni całą konstrukcję, użytkowników i mieszkańców. Montaż dachu jest procesem wieloetapowym i składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest przygotowanie odpowiedniego drewna konstrukcyjnego i więźby dachowej. Kolejnymi krokami jest przeprowadzenie poszycia oraz pokrycie dachu wybranym materiałem. Obecnie najczęściej na pokrycie wybiera się blachodachówkę, dachówkę ceramiczną lub cementową. Na tym etapie praca nie dobiega końca, ponieważ dach wymaga jeszcze wykończenia. Należy przymocować systemy rynnowe i okna dachowe.

Każdy z etapów montażu dachu musi być właściwie przemyślany i przeprowadzony z cierpliwością oraz starannością. Materiały do budowy dachu muszą mieć odpowiedni rozmiar, wielkość oraz powinny być wykonane z solidnych surowców. Montaż dachu warto powierzyć ekipie dekarskiej, która gwarantuje nam trwałość i dobrze wykonany dach.

Pierwszy krok montażu dachu – projekt dachu

Zanim zaczniemy montować dach musimy przygotować projekt jego konstrukcji. Najlepiej, jak projekt przygotuje specjalista architekt znający się na montażach dachu. Dach nie może być zbyt ciężki lub lekki, powinien mieć właściwą budowę oraz  wielkość, aby spełniał podstawowe warunki. Projekt dachu zawiera informacje o kształcie dachu, miejscach na okna dachowe, kąty nachylenia dachu, wymiary i wielkość krokwi potrzebnych do budowy i wybór pokrycia zewnętrznego dachu.  Inną więźbę przygotowuje się do cięższych dachówek ceramicznych, a inną do lekkich blachodachówek, dlatego już na etapie projektu trzeba ustalić konkretny materiał i nie wolno zmieniać go podczas montażu dachu.

Montaż więźby dachowej wymaga przygotowania odpowiedniej ilości i wielkości drewna. Należy dokładnie przestudiować ilość potrzebnych murłat, krokwi, łat i kontrłat, wybrać ich rozmiary i wielkość oraz zamówić je na czas. Drewniane elementy można kupić w tartaku lub w sklepach budowlanych w formie elementów prefabrykowanych.

Drugi krok montażu dachu – więźba dachowa

Wzniesie więźby dachowej najlepiej powierzyć fachowej ekipie, która ma doświadczenie i wiedzę na ten temat. Najpierw należy przygotować drewniane elementy, których wielkość i rozmiary może pomóc nam wybrać cieśla. Po dokładnym zbadaniu potrzebnych rozmiarów i ilości krokwi, łat i innych elementów należy złożyć zamówienie w sklepie lub tartaku.  

Najpierw montuje się murłatę na szczycie ścian bocznych ostatniego piętra. Następnie przechodzi się do montażu krokwi. Rozmieszczenie krokwi zależy od rodzaju dachu np. przypadku dachu jednospadowego krokwie umieszcza się na ścianie domu i łączy na szczycie dachu. Kolejnym etapem jest mocowanie krokwi do więźby, wykonuje się ja za pomocą odpowiednio dobranych śrub.

Trzeci krok montażu – deskowanie lub foliowanie

Przygotowaną więźbę dachową trzeba dodatkowo zabezpieczyć, aby zwiększyć szczelność i nieprzemakalność dla całego dachu. Można wykonać to za pomocą foliowania lub deskowania. Obecnie najczęściej wykonuje się foliowanie, ponieważ jest dużo tańsze i prostsze do przeprowadzenia. Folie potrzebne do wykonania tego zadania to folie paroprzepuszczalne – niskoprzepuszczalne lub wysokoprzepuszczalne. Pozwalają one na zachowanie szczelności, a jednocześnie odprowadzanie na zewnątrz pary wodnej.

Czwarty krok montażu – łaty i kontrłaty

Montaż dachu, który został już uszczelniony wymaga położenia kontrłat na wszystkich foliowanych krokwiach. Montaż kontrłat poleca się wykonywać w taki sposób, aby kontrłaty z dwóch przeciwległych powierzchni łączyły się ze sobą w części kalenicowej. Taki montaż dachu zapewni mu dodatkową przestrzeń wentylacyjną. Po kontrłatach wykonuje się montaż łat – poprzecznie w stosunku do krokwi.

Piąty krok montażu – system rynnowy i okna dachowe

Jeżeli nasz projekt dachu uwzględnia okna dachowe, to właśnie na tym etapie należy zająć się ich montażem. Okna powinny zostać osadzone na stałe w konstrukcji dachu, podobnie jak rynny i pas nadrynnowy. W tym miejscu trzeba również wykonać okap dachu, czyli przybicie kratki okapowej, która  zapobiegnie przed dostaniem się ptaków i gryzoni pod pokrycie dachowe.

Szósty krok montażu – montaż pokrycia dachowego

Montaż dachu zawsze jest uwieńczony położeniem wybranego pokrycia dachowego. Wykonanie tego zadania warto powierzyć fachowym firmom dekarskim, które mają doświadczenie i doskonale znają temat. W końcu dach ma służyć nam przez wiele lat, więc lepiej w niego raz zainwestować niż co kilka lat wykonywać jego naprawę. Najczęściej wybieranym materiałem na pokrycie dachowe jest dachówka ceramiczna, betonowa lub blachodachówka.

Siódmy krok montażu – ocieplenie poddasza

Montaż dachu całkowicie kończymy ociepleniem poddasza, do tego celu najlepiej wykorzystać wełnę mineralną. Po wyłożeniu wełny mineralnej należy jeszcze całą powierzchnię przykryć  folią paraizolacyjną. Tak wykonany montaż dachu na pewno gwarantuje długotrwałą, solidną konstrukcję oraz ochronę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here