Jak przyspieszyć gojenie ran i otarć skóry?

Otarcia skóry niejako wpisują się w naszą codzienność. Każdy z nas w swoim życiu z pewnością nieraz, szczególnie w wieku dziecięcym w mniejszym bądź większym stopniu miał zdarty naskórek. Nieprzyjemne szczypanie oraz krwawienie to typowe skutki tak powstałych ran. Jak zatem przyspieszyć gojenie się ran i otarć skóry oraz sprawić, żeby przebiegało ono w prawidłowy sposób?

Otarcia i rany

Najczęstszymi uszkodzeniami mechanicznymi naszej skóry są właśnie obtarcia. Powstają one przeważnie w wyniku przesunięcia skóry po twardym, chropowatym podłożu w wyniku czego zdziera się zewnętrzna warstwa naskórka (otarcie powierzchniowe). W tym przypadku ma miejsce jedynie niewielkie krwawienie, pieczenie oraz ból. Wystąpić mogą jednak poważniejsze i bardziej głębokie otarcia, w następstwie których może dojść do starcia całej warstwy skóry. Objawia się to intensywniejszym krwawieniem, co wiąże się również z koniecznością udania się do lekarza.

Klasyczne obtarcia naskórka powstające jako wynik urazu nie są z reguły skomplikowane w leczeniu, a sam proces gojenia się takich przetarć nie trwa długo. Inaczej natomiast sprawa wygląda jeśli doznaliśmy rany głębokiej – kłutej, szarpanej lub też oparzeń II i III stopnia. Tutaj niestety leczenie nie odbywa się aż tak sprawnie i przeważnie potrzeba więcej czasu, aby tak powstała rana zagoiła się w pełni.

Sposoby na skuteczne gojenie się ran oraz otarć

Często nie jesteśmy do końca tego świadomi lub też nie zastanawiamy się nad tym przesadnie, ale gojenie się ran jest procesem bardzo skomplikowanym oraz czasochłonnym. Angażuje on do pracy nie tylko układ krążenia, ale także układ odpornościowy oraz wiele innych substancji znajdujących się w naszym organizmie.

Jak możemy w bezpieczny sposób przyspieszyć gojenie się ran oraz otarć skóry?

1. Podstawowym i niezbędnym krokiem jest oczywiście właściwe i staranne oczyszczenie rany solą fizjologiczną lub letnią wodą, a następnie jej dezynfekcja wodą utlenioną. To ważny etap, bowiem gdy nasza rana zostanie zanieczyszczona, może to w następstwie doprowadzić do infekcji. Infekcja natomiast wydłuża czas gojenia się ran.

2. Kolejnym etapem jest nałożenie opatrunku adekwatnego do naszego obtarcia lub rany. Należy pamiętać, aby w przypadku ran głębokich regularnie zmieniać opatrunki.

3. Nie zapominajmy także o stosowaniu specjalnych maści na obtarcia i rany, które przyspieszają ich gojenie. Warta polecenia jest np. Betadine, czyli maść dezynfekującą na skórę. To preparat, którego substancją czynną są powidony jodowane, mające bardzo silne właściwości bakteriobójcze. Na poważniejsze i źle gojące się rany stosować można również Solcoseryl, który usprawnia regeneracje naskórka oraz łagodzi powstałe blizny. Ponadto, zdarty naskórek należy nawilżać maściami i żelami na bazie allantoiny oraz witaminy A.

[Głosów:25    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here