Na co zwrócić uwagę wybierając materiał na zasłony?Na co zwrócić uwagę wybierając materiał na zasłony?

Zasłony pełnią dwie ważne funkcje – z jednej strony stanowią element dekoracyjny aranżacji wnętrza, a z drugiej chronią nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również przed hałasem i wiatrem. Materiał, z którego zostaną uszyte zasłony powinien więc nie tylko doskonale się prezentować, ale mieć również odpowiednią grubość i splot.

Istota koloru

Materiał powinien mieć barwę odpowiednią do funkcji, jaką zasłony będą pełnić. Jeśli mają być tylko elementem wystroju pomieszczenia, można pozwolić sobie na sporą dowolność i przebierać nie tylko w kolorach, ale również we wzorach. Wiele ciekawych rozwiązań znaleźć można na stronie internetowej https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia/, gdzie oprócz oferty podstawowej, istnieje możliwość sprawdzenia własnych sił w projektowaniu tkanin i stworzenia wzoru własnego autorstwa. Inaczej sprawa wygląda wtedy, kiedy zasłony mają stanowić swoistego rodzaju barierę ochronną. Taką funkcję będą spełniać kolory ciemne i bardzo intensywne.

Rodzaje materiałów

Ilość dostępnych na rynku tkanin jest bardzo duża, dlatego dobrze jest wiedzieć, które z nich mają odpowiednie właściwości, by powstały z nich funkcjonalne zasłony. W tym celu warto wybrać żakard, tafta lub aksamit – materiały dobrze przyciemniają wnętrze, są dość grube i sztywne. Nie można zapomnieć również o tkaninie Blackout, która przepuszcza zaledwie 10% światła słonecznego. Zasłony ozdobne najlepiej będą prezentować się z szyfonu, perkalu, tiulu i welwetu – materiałów cienkich, często przeźroczystych, a przez to delikatnych i powiewnych.

Harmonia wnętrza

Zarówno rodzaj materiału, jak i jego kolor i wzór powinny komponować się z wnętrzem. Dlatego wybór tkaniny powinien być przemyślany, aby uszyte zasłony były spójne z założoną koncepcją całej aranżacji. Wzory na tkaninie powinny zatem dopełniać całość, a nie zakłócać harmonię pomieszczenia. We wnętrzach o wzorzystej tapecie lub tapicerce mebli lepiej będą wyglądać zasłony gładkie, natomiast w pomieszczeniu minimalistycznym dobrze jest postawić na wyrazistość materiału.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here