Prawidłowe leczenie chrapania i bezdechu sennego

Spokojny sen nie tylko przyczynia się do regeneracji organizmu i zniwelowania efektów codziennego stresu, ale tez pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie umysłu oraz poprawia nastrój. Przyczyną zmęczenia i irytacji po teoretycznie dobrze przespanej nocy może być bezdech senny, czyli powszechnie znane chrapanie. Istnieją na szczęście skuteczne sposoby walki z tą dolegliwością.

Zespół bezdechu sennego

Bezdech senny może być bardzo niebezpiecznym problemem. Brak odpowiedniego planu leczenia może być wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia. Zespół bezdechu sennego występuje podczas snu jako spłycenie lub całkowite zatrzymanie oddechu na kilka lub kilkanaście sekund. Odpowiada za to nadmierne rozluźnienie mięśni i ścian gardła, które blokuje powietrzu możliwość swobodnego przepływu. W ciągu jednej nocy bezdech może występować od kilku do nawet kilkunastu razy. Osoby zmagające się z tą przypadłością często nie są nawet tego świadome. Po przebudzeniu występuje u nich uczucie przemęczenia oraz ból głowy. Objawy te stosunkowo rzadko łączone są bezpośrednio z zaburzeniami snu i zwykle bywają ignorowane. Bezdech senny przyczynia się do nadciśnienia, wywołuje problemy tętnicze i może prowadzić do zawału, dlatego wymaga konsultacji lekarskiej oraz odpowiedniego planu leczenia.

Objawy i rozpoznanie bezdechu sennego

W czasie bezdechu występują różne objawy. Najbardziej oczywistą oznaką zaburzeń oddychania podczas snu jest głośne chrapanie. Dolegliwości tej towarzyszą nagłe przebudzenia w trakcie nocy, a także przyspieszony oddech po przebudzeniu oraz nadmierna potliwość. Bezdech senny wiąże się również z pewnymi objawami dziennymi. Poza uczuciem zmęczenia i porannymi bólami głowy należy do nich zaliczyć problemy z koncentracją oraz senność w ciągu dnia. W leczeniu bezdechu sennego ważną rolę odgrywa diagnostyka. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u doświadczonego specjalisty. Konsultację laryngologiczną należy połączyć z przeprowadzeniem endoskopii. Warto również odbyć spotkanie z pulmonologiem. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz dokładnym przepadaniu pacjenta lekarz wybiera skuteczna dla danego przypadku metodę leczenia lub wystawia skierowanie na kolejne testy.

chrapanie

Badanie apnografem i polisomnografia

Specjalistycznym badaniem pozwalającym na rozpoznanie bezdechu sennego jest zastosowanie apnografu. Jego wykonanie należy poprzedzić wcześniejszą konsultacją laryngologiczną. Apnograf umożliwia zweryfikowanie ilości bezdechów występujących w czasie jednej nocy, a także monitoruje pozycję pacjenta, poziom natlenienia krwi oraz pracę serca. W ten sposób można nie tylko określić zakres dolegliwości, ale też dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia. Kolejną formą diagnostyki bezdechu sennego jest polisomnografia, która trwa całą noc. Pacjent musi w tym celu udać się do placówki medycznej i przespać kilka godzin w przestronnym pokoju. Polisomnograf umożliwia rejestrację struktury snu, liczby przebudzeń czy pozycji ciała, a także ocenę oddychania i pracy serca. Dodatkowo za pomocą mikrofonu rejestrowane jest chrapanie.

Sposoby leczenia bezdechu sennego

W przypadkach skrajnych bezdech senny wymaga leczenia chirurgicznego. Wykonuje się wówczas plastykę języczka, gardła oraz podniebienia, czyli UPPP. Zabieg ten polega na wycięciu części języczka oraz nadmiaru błony śluzowej, pozwalając na poszerzenie dróg oddechowych. Nocne zaburzenia oddychania najczęściej jednak leczone są za pomocą specjalnej maski, której zadaniem jest ułatwienie przepływu tlenu. Aparat ten zakłada się na usta i nos. Konstrukcja urządzenia pozwala na dostarczanie tlenu pod odpowiednim ciśnieniem, dzięki czemu podczas przepływu przez gardło nie występuje zapadnie się jego ścianek. Alternatywą dla dużych i utrudniających zasypianie aparatów może być wyprofilowana opaska Snoril, która komfortowo otula żuchwę. Produkt ten opisany został na stronie: https://wsibie.edu.pl/snoril/. Za sprawą odpowiedniej budowy i wysokiej jakości materiałów, opaska Snoril jest bardzo wygodna i nie wywołuje dyskomfortu podczas snu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here