biznes

Początkiem drogi do rozpoczęcia własnego biznesu jest pomysł. Kiedy zrodzi się on w naszej głowie, następnie pojawia się myśl dotycząca prowadzenia firmy. Jednak sposób, w który będzie ona prowadzona nie jest oczywisty. W głowie przedsiębiorcy powstaje pytanie dotyczące tego, czy lepiej jest podjąć działalność gospodarczą czy spółka. Większość przedsiębiorców podczas rejestracji bez zastanowienia decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Większość z nich nie ma pojęcia, że mogą oni założyć również jednoosobową spółkę kapitałową. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma formami działalności? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/dzialalnosc-gospodarcza-czy-spolka/ 

Jakie są rodzaje spółek? 

W naszym kraju prawo przewiduje kilka rodzajów spółek. W głównym zestawieniu pojawia się w spółka cywilna i spółka prawa handlowego. Ta pierwsza uregulowana jest przez prawo zobowiązań. Nie stanowi jednak samodzielnego podmiotu prawa i to Wspólnicy są za nią odpowiedzialni oraz reprezentują ją. Nie musi być też powołana w celu zarobkowym, dlatego też nie jest dobrym rozwiązaniem dla prowadzenia biznesu. Spółki prawa handlowego dzielą się na spółki osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza się spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Zaś do spółek kapitałowych zalicza się spółkę akcyjną i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z przedstawionych wyżej spółek różni się od pozostałych. 

Formalności – działalność gospodarcza vs spółka 

Jednoosobowa działalność gospodarcza może być założona w szybki, bezpłatny i prosty sposób. Możliwe jest to zarówno drogą elektroniczną przez wypełnienie wniosku o wpis do CEIDG lub złożenie go w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Działalność może zostać również zarejestrowana bez żadnego wkładu własnego. Zamierzając założyć spółkę kapitałową, trzeba jednak przygotować się na samym początku na wydatki. Sama rejestracja spółki jest kosztowna. Na początku trzeba spisać umowę spółki u notariusza, następnie zgłosić się do Krajowego Rejestru Sądowego obie te czynności zapłacę. Spółki kapitałowe wymagają też opłacenia kapitału początkowego. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi ona minimum 5000 zł. Część kapitału mogą stanowić zamiast funduszy na przykład nieruchomości takie jak działka budowlana. 

Różnice pomiędzy działalnością gospodarczą, a spółką 

Różnice pojawiają się w zdobyciu i dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Kiedy mowa o działalności gospodarczej, wszystkie prawa oraz decyzje administracyjne, a także koncesje i zezwolenia przypisuje się do konkretnej osoby. Dlatego też zdobycie lub dziedziczenie przedsiębiorstwa wiąże się z przeniesieniem poszczególnych praw, często w bardzo skomplikowanym procesie, który może doprowadzić do paraliżu przedsiębiorstwa. W przypadku spółki jest o wiele łatwiejsze, ponieważ wystarczy jedynie zbyć udziały, a w międzyczasie spółka może dalej funkcjonować bez zakłóceń. 

Zobacz też: http://minimki.pl/kupno-domu-jak-zrobic-to-krok-po-kroku/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here