Soczewki kontaktowe w pracy – kiedy są przydatne, a kiedy z nich zrezygnować?

Soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejszą metodą korekcji wad wzroku. Nie ma w tym nic dziwnego. Są wygodne i praktyczne. Kiedy ich noszenie w pracy jest zalecane, a kiedy lepiej zdecydować się na klasyczne okulary?

Oferta rynkowa soczewek kontaktowych jest niezwykle zróżnicowana. Przekonuje o tym m.in. asortyment sklepu optycznego Trendy Opticians https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe. Bez żadnych trudności znajdziemy w nim szkła kontaktowe, które będą odpowiadać specyfice wykonywanej pracy. W jakich warunkach soczewki kontaktowe okażą się niezastąpione?

  1. Na budowie, w fabryce i w magazynie

W tych przypadkach szkła kontaktowe zdają się być najwygodniejszą opcją. Zapewniają bowiem swobodę ruchów, nie zsuwają się z oczu i nie zaparowują. By zapewnić ochroną przed słońcem, kurzem, pyłem i osadami, warto zdecydować się na soczewki kontaktowe, które naśladują warstwę lipidową filmu łzowego i mają wysokie uwodnienie.

  1. Podczas jazdy samochodem

Szkła kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia w porównaniu z okularami. Z powodzeniem więc mogą być stosowane przez zawodowych kierowców.

  1. W biurze

Specyfika pracy w warunkach biurowych (długie wpatrywanie się w ekran komputera, klimatyzacja) może wysuszać oczy, obniżając komfort noszenia soczewek kontaktowych. Dlatego warto zdecydować się na rozwiązania gwarantujące wysoką przepuszczalność tlenu i odpowiednie nawilżenia. Wówczas syndrom suchego oka nie wystąpi.

Kiedy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych w pracy?

Chociaż noszenie soczewek kontaktowych ma wiele zalet, w pewnych warunkach pracy może być ryzykowne. Z ich używania zrezygnować powinni m.in. pracownicy laboratoriów i zakładów chemicznych. Wszelkiego rodzaju gazy, opary chemiczne i pyły mogą nie tylko powodować nadmierne łzawienie oczów, pogarszając tym samym komfort noszenia szkieł, ale i stanowią większe zagrożenie dla zdrowia narządu wzroku, jeśli stosujemy soczewki zamiast okularów.

Z noszenia szkieł kontaktowych w pracy powinny zrezygnować także osoby mające do czynienia z promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym. Niektóre dostępne na rynku rozwiązania absorbują bowiem promieniowanie, czego konsekwencją może być zmiana równowagi wody w soczewkach. To zaś prowadzi do obniżenia zdolności przepuszczalności tlenu, co niekorzystnie wpływa na zdrowie oczu.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here