Ustalanie ojcostwa to proces, którego kluczowym elementem jest badanie DNA. Może ono w 99,999 % potwierdzić lub w 100% wykluczyć pokrewieństwo. Jest to więc najbardziej wiarygodna metoda ustalania ojcostwa i wszelkiego pokrewieństwa. Ze względu na duży współczynnik skuteczności oraz łatwość dostępu, badanie DNA cieszy się obecnie ogromną popularnością. Jak przeprowadzane jest takie badanie i komu można je zlecić?
Jak przebiega ustalanie ojcostwa
Do przeprowadzenia badania niezbędne jest zdobycie materiału genetycznego osób, które mają zostać nim poddane. Najprostszą metodą jest pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą patyczka, a następnie zabezpieczenie go i przekazanie do laboratorium, które zajmie się realizacją badania. Kiedy jednak zdobycie wymazu nie jest możliwe, wtedy można rozważyć dostarczenie innego rodzaju materiałów. Wystarczy znaleźć laboratorium bądź firmę, która potwierdzi możliwość pobrania próbek z mikrośladów. Wtedy wystarczające będą przedmioty takie, jak sztućce, szklanki, butelki czy chusteczki higieniczne używane przez osoby, których pokrewieństwo chcemy sprawdzić. Wśród nadających się materiałów są również włosy czy dziecięce smoczki.
Jak długo trwa ustalenie ojcostwa
Badanie DNA mające na celu ustalenie ojcostwa standardowo trwa ok 10 dni, jeśli badany jest wymaz z policzka. Mikroślady analizowane są nieco dłużej, bo około 14 dni. Można jednak znaleźć laboratoria, które wykonają badania szybciej – w ciągu 5 dni, a nawet 48 godzin. Jedną z firm pośredniczących w przeprowadzaniu badań DNA jest InfoDetect (http://www.infodetect.pl/ustalenie-ojcostwa-dna) – agencja detektywistyczna mająca bogate doświadczenie w zakresie pośrednictwa w badaniach DNA i współpracująca z laboratorium wykonującym badania również na podstawie mikrośladów.
Kiedy najwcześniej ustala się ojcostwo
Obecna wiedza i możliwości techniczne pozwalają na wykonanie badania genetycznego jeszcze w ciąży. Najwcześniej możliwe jest to około 4 tygodnia ciąży. Test DNA oparty jest wtedy na analizie krwi matki. Z próbki izoluje się DNA dziecka, które poddawane jest badaniu. Test na ojcostwo wykonany na etapie prenatalnym określa pokrewieństwo z takim samym prawdopodobieństwem, jak badania realizowane po porodzie. Pewny swego pokrewieństwa ojciec może lepiej zadbać o swoją rodzinę i z większym spokojem planować jej przyszłość.