Zastosowanie tokarki uniwersalnej

Pierwsze urządzenia do toczenia pojawiały się już w XIX wieku. W dzisiejszych czasach tokarka jest niezastąpiona podczas obróbki materiałów w różnych gałęziach przemysłu. Stosowane są one zarówno w domowych warunkach, jak również w dużych zakładach przemysłowych.

Czym jest dokładnie tokarka?

Tokarka jest urządzeniem, w której umieszcza się przedmiot na uchwycie, a następnie jest on obracany wokół własnej osi. Podczas tego procesu usuwane są fragmenty jego powierzchni i nadawany jest określony kształt i rozmiar. Tokarka umożliwia bardzo dokładne i szybkie wykonanie oczekiwanych wzorów.

Przy pomocy tokarki można obrobić większość brył obrotowych, płaskich powierzchni czy gwintów zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Maszyna tokarska obrania przeważnie przedmioty metalowe, ale coraz częściej toczone są także drewniane, a nawet plastikowe rzeczy.

Tokarki uniwersalne – do czego można je stosować?

Wraz z postępem technologicznym na rynku dostępnych jest coraz więcej tokarek w pełni zautomatyzowanych. Poniekąd wypierają one z rynku tokarki konwencjonalne. Jednak zastosowanie tokarki uniwersalnej najlepiej sprawdza się podczas obróbki zgrubnej i precyzyjnej obróbki elementów o szerokiej masie i wielkości.

Tokarki uniwersalne znakomicie nadają się do użytku profesjonalnego, ale także i domowego. Wyposażone w różne rodzaje uchwytów mogą precyzyjnie obrabiać powierzchnie cylindryczne, stożkowe i płaskie, a także ciąć gwinty metryczne, modułowe i calowe. Należy zawsze pamiętać, że jest to urządzenie, które powinno być obsługiwane przez osobę doświadczoną i wykwalifikowaną z zastosowaniem wszelkich zasad BHP.

Jakie tokarki można znaleźć na rynku?

Występuje wiele różnych rodzajów tokarek. Dzielą się one ze względu na rodzaj materiału obrabianego, czyli mogą to być tokarki przeznaczone do drewna lub metalu. Dostępne są także tokarki, których podział zależny jest od precyzji obróbki, stopnia zautomatyzowania, branży, w której będą one stosowane lub rozmiar.

Najważniejszą rzeczą podczas wyboru tokarki jest wybór urządzenia, które spełnia wymogi i posiada niezbędne atesty. Tokarka znanego i cenionego producenta zapewni doskonałą, bezpieczną i niezawodną pracę zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here