Insulina - jakie ma działanie?

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z roku na rok liczba zachorowań wzrasta. Jest to bardzo podstępna choroba, która potrafi przez długi czas nie dawać o sobie znaku. Insulina to hormon, który reguluje stężenie glukozy we krwi. Dzięki niej, gdy jest ono za wysokie, możemy je obniżyć i nie posiadać żadnych dolegliwości.

Rola insuliny w organizmie

Insulina ma ogromny wpływ na nasz cały organizm. Energia, która jest pokrywana przez komórki organizmu, zazwyczaj pochodzi z węglowodanów, czyli cukrów. Żeby cukry mogły się swobodnie przyswoić, a następnie przekształcić w postać, która jest łatwo przyswajalna, niezbędna jest nam insulina.

Gdy dojdzie do niedostatecznej ilości insuliny we krwi lub receptory nie będą w stanie jej odczytać lub zrobią to nieprawidłowo dojdzie do powstania cukrzycy.

Jakie działanie ma insulina?

Jeżeli podejrzewamy u siebie cukrzyce, możemy się upewnić wykonując pewne badania. Najprostszym z nich jest krzywa cukrowa, po jej wykonaniu ukaże nam się wykres, który przedstawi nam jak z przyjętą doustnie glukozą, radzi sobie nasz organizm, w miarę upływającego czasu.

Stężenie glukozy w surowicy krwi powinno wynosić:

  • do 100 mg/dl na czczo,
  • do 180 mg/dl po 60 minutach od spożycia glukozy,
  • do 140 mg/dl po 120 minutach.

Jeżeli nasz wynik nie mieści się w normie, jest po prostu negatywny, kolejnym krokiem jest wykonanie badania poziomu insuliny.

Przeczytaj też: http://www.marszniemilczenia.pl/flegma-gardle-nia-poradzic/

Stężenie insuliny w surowicy krwi powinno wynosić:

  • do 10mU/ml na czczo,
  • do 50 mU/ml po 60 minutach, od spożycia glukozy,
  • do 30 mU/ml po 120 minutach.

Jeżeli poziom insuliny jest zbyt niski lub zbyt wysoki na czczo, powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Ponieważ istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że jeżeli poziom jest zbyt niski cierpimy na cukrzycę typu I, z kolei jeżeli za wysoki, to mamy do czynienia z cukrzycą typu II.

Co się dzieje, gdy insuliny zaczyna brakować?

Insulina jak już wiadomo jest niezbędna podczas metabolizmu węglowodanów. Jednak oprócz niej ważny jest również hormon – glukagon. Jego zadaniem jest podwyższenie poziomu glukozy we krwi, gdy dojdzie do jego spadku.

Po spożytym posiłku trzustka produkuje insulinę, wtedy glikemia spada. Gdy jesteśmy głodni wzrasta poziom glukagonu, co z kolei prowadzi do prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Gdy któregoś z tych hormonów zabraknie, dochodzi wtedy do zaburzenia poziomów glukozy we krwi.

Źródło: https://www.miastadawniej.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here