ciąża a koniec umowy
fot. pexels.com

Kobieta w ciąży obawia się zawsze o swoją pracę, a także o to, czy pracodawca zrozumie jej sytuację. Co robić w sytuacji, w której umowa dobiega końca, a kobieta jest w ciąży? Czy grozi jej nieprzedłużenie umowy? W jaki sposób się przygotować? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć!

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/ciaza-a-koniec-umowy/

Umowa na okres próbny

Kobieta, która dopiero co podjęła pracę i jest na okresie próbnym niestety może mieć powód do zmartwienia, gdyż pracodawca, który dowie się, że jest w ciąży może jej nie przedłużyć umowy. Oznacza to, że zakończy ona okres próbny i pozostanie bez pracy.

Nie ma się jednak co martwić, z pewnością znajdzie ona pomoc od Państwa, które wspiera kobiety nie będące samodzielne. Wystarczy udać się do odpowiednich Urzędów, które znajdą sposób, aby wspomóc ciężarną kobietę bez pracy.

Umowa o pracę na określony czas

Kobieta, która ma umowę o pracę na czas określony ma bardziej stabilną sytuację. Nawet gdy okres stosunku pracy będzie dobiegał końca, pracodawca nie może go nie przedłużyć i musi kobiecie przedłużyć umowę.

Wówczas może ona również skorzystać z możliwości udania się na zwolnienie lekarskie, a także dalej na urlop macierzyński, jednakże ten może się już odbyć poza zatrudnieniem.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

To najbardziej komfortowa sytuacja dla każdej kobiety w ciąży. Otóż nie tylko nie musi się martwić, czy pracodawca jej nie przedłuży umowy, ale również ma pewność, że jej nie zwolni. Dodatkowo kobieta ciężarna na umowie na czas nieokreślony ma prawo do zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego.

Jeśli jesteś w ciąży i boisz się o swoją sytuację zawodową, szczerze porozmawiaj z pracodawcą i ustalcie pewien kompromis, który będzie korzystny dla obu stron. Ciąża to szczególny stan, zatem żadna kobieta nie powinna się denerwować. Każdy pracodawca o tym wie i z pewnością nie zostawi kobiety w ciąży w niekorzystnej sytuacji, w której będzie się ona zamartwiać o swoje finanse i brak dochodów.

Przeczytaj też: http://www.espoleczni.pl/czuje-dziecko-rozwodzie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here