Co jakiś czas pojawiają się w języku sformułowania, które sprawiają niektórym ludziom problem. Część osób nie rozumie ich znaczenia lub stosuje je niepoprawnie. W wielu wypadkach są to zwroty bardzo popularne i powszechnie używane. Jednym z dylematów, które pojawiają się często, zwłaszcza wśród osób starszych (choć oczywiście nie tylko), jest pytanie, co to znaczy ex. Słowo to często można usłyszeć w rozmowach znajomych, ale również w serialach, filmach czy dyskusjach w programach tv. Ponadto pojawia się ono w wielu pozycjach książkowych, szczególnie w literaturze obyczajowej. Z całą pewnością warto więc wiedzieć, co to znaczy ex.
Wyjaśnienie tej kwestii nie jest szczególnie skomplikowaną sprawą. Ex (lub raczej „eks”) odnosi się zwykle do osób i oznacza kogoś dawnego, poprzedniego – najczęściej chodzi po prostu o partnera lub partnerkę, z którą nie jest się już w związku. Przyjaciółki mogą więc rozmawiać np. o swoich eks-mężach, zaś koledzy o eks-dziewczynach. Oczywiście sformułowanie to nie musi odnosić się tylko i wyłącznie do relacji partnerskich. Można zatem używać go także w innych sytuacjach, np. dla określenia byłego urzędnika państwowego (eks-prezydent).
Wiedząc już, co to znaczy ex, warto także zwrócić uwagę na prawidłowy zapis tego słowa. Określenie to stosowane jest jako przedrostek, który zwykle oddziela się kreską od głównego rzeczownika, będącego nazwą tytułu, relacji, stanowiska, zawodu itp. W języku polskim obowiązuje wersja „eks”, choć przyjęło się w nieformalnych wiadomościach czy tekstach używać również zapisu „ex”.