Czy nauka musi być nudna?

Problem braku zapału do nauki naszego dziecka przerabia chyba każdy rodzic. Powtarzanie jak ważna jest wiedza, umiejętności oraz prawidłowa postawa w życiu dorosłym nie przekonuje „młodego” do aktywnego pogłębiania wiedzy, ponieważ zawsze, ważniejsze jest coś innego.

Zatem jak zachęcić dziecko do nauki? W dzisiejszej dobie komputerów oraz coraz większej ilości pomysłów istnieje kilka niezawodnych sposobów na to, aby twoje dziecko uczyło się ochoczo.

1) Najlepszą formą nauki, jest nauka po przez zabawę. Jest to najskuteczniejsza forma nauki, ponieważ w trakcie zabawy są uwalnianie endorfiny, a co za tym idzie nasza pociecha po prostu świetnie się bawi! Takie rozwiązanie daje dużo wyższe efekty jak tradycyjne „wkuwanie”.

2) Nauka poprzez doświadczanie. Jeżeli twoje dziecko jest osobą, która potrzebuje zobaczyć, dotknąć, spróbować, bądź samemu uczestniczyć, to taka forma nauki będzie najlepsza. Przykładem może być zamówienie dania w restauracji w języku niemieckim.

3) Nauka poprzez dialog. Takie rozwiązanie idealnie będzie dla tak zwanego „gaduły”. Jeżeli twoje dziecko uwielbia rozmawiać, dyskutować, szukać rozwiązań i debatować to przerabianie danego materiału w taki właśnie sposób będzie dla malucha zbawienne.

4) Nauka po przez obrazy. Taki rodzaj nauki preferowany jest dla wzrokowców, którzy uczą się po przez zapamiętywanie obrazów.

Jak widać dziecko chętniej uczyło by się, gdyby sposób nauki miało dostosowane do swojej predyspozycji.

Zachęcić dziecko jest stosunkowo łatwo wtedy, kiedy Ty jako rodzic dbasz o dobre relacje z dzieckiem, pokazujesz mu różne rozwiązania, natomiast ono niech samo wybierze najlepszy sposób.

Kiedy przekonasz dziecko, że nauka nie musi być wcale nudna i można się przy niej dobrze bawić to nie trzeba będzie zachęcać „Adasia” do nauki, ponieważ on już będzie wiedział co „Adam” powinien umieć.

Zacznij od rozmowy i dobrego humoru, pokaż dziecku jak pięknie wygląda świat, kiedy się go zrozumie. Dziecko chce się uczyć, tylko trzeba pokazać jemu w jaki sposób.

www.bezpresji.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble ogrodowe z technorattanu
Następny artykułRozmiar buta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here