Czy wakacje w Turcji są bezpieczne?

Gdybyśmy kilka lat temu wpisali do wyszukiwarki internetowej hasło „wakacje – Turcja”, wyskoczyłyby nam najprawdopodobniej artykuły na temat najważniejszych zabytków i miejsce wartych odwiedzenia w tym kraju. Ze względu na to, co dzieje się teraz w tych okolicach, wyniki wyszukiwarek znacząco się zmieniły. Obecnie dotyczą one głównie bezpieczeństwa w tym kraju i panujących tam turystycznych warunków. Czy zatem warto zaplanować swój urlop w tym miejscu? Czy możemy spokojnie zabrać do Turcji swoje dzieci, czy jednak w taki sposób narazimy je na pewne ryzyko i niebezpieczeństwo?

Oczywiście nikt nie będzie przekonywać nas do podróży do Turcji. Nawet turyści, którzy odwiedzili w ostatnim czasie ten kraj i są nim zachwyceni, starają się nie dzielić swoimi pozytywnymi ocenami z innymi ludźmi. Sami jesteśmy za siebie odpowiedzialni. To my powinniśmy umiejętnie oszacować ewentualne ryzyko, jeżeli chcemy jechać do kraju, którego aktualna sytuacja nie jest najlepsza. Nikt za nas tej decyzji nie podejmie. Jesteśmy panami swojego losu, więc jeśli uznamy, że Turcja będzie dla nas odpowiednim wyborem, nikt nie zdoła nas przekonać do rezygnacji z wyjazdu, zwłaszcza jeśli już się na niego napalimy i zaczniemy się do niego psychicznie nastawiać. Pamiętajmy jednak, że mimo iż sytuacja w Turcji wciąż nie należy do najlepszych, w ostatnim roku zmieniła się ona i to w dobrym kierunku. Od zeszłego lata zrezygnowano bowiem ze stanu wyjątkowego. Oczywiście na miejskich ulicach wciąż będziemy mogli natknąć się na policyjne patrole i członków wojska, ale jest ich znacznie mniej niż dawniej. Służby tureckie chronią przede wszystkim najważniejsze zabytki krajowe. Tam właśnie spotkamy ich najwięcej, dlatego musimy dowiedzieć się, jak się przy nich zachować.

Na ten moment wakacje – Turcja wymagają więc od nas pewnego przygotowania. Musimy dowiedzieć się, co wolno nam robić w tym kraju, a jakie zachowania mogą zostać uznane za nieodpowiednie i ukarane – albo grzywną, albo co gorsza zatrzymaniem. Przede wszystkim zapamiętajmy więc jedną bardzo ważną zasadę. O ile większość zabytków możemy fotografować, tak nie wolno jest nam robić zdjęć gmachom państwowym oraz obiektom należącym do policji i wojska. Tych przepisów pod żadnym pozorem nie wolno jest nam łamać. Jeśli coś nas podkusi i mimo wszystko postanowimy sfotografować jedno z takich miejsc, nie dziwmy się później, że w ciągu kilku sekund pojawi się przy nas patrol policji i zostaniemy zatrzymani. Takie są reguły panujące w tym momencie w tym kraju. My jesteśmy w nim tylko gośćmi, dlatego nie możemy ich podważać i musimy się do nich dostosowywać – o ile nie chcemy sobie robić problemów, a na wakacjach lepiej ich jednak unikać.

Wakacje – Turcja mogą być dla nas bezpiecznym wyborem na spędzenie i przeżycie ciekawego urlopu, jeśli tylko sami się do nich przygotujemy i nastawimy się na pewne ograniczenia i bariery. Turystyka w tym państwie nie wróciła jeszcze do takiego poziomu, na jakim utrzymywała się kilka lat temu. Zmiana ta prawdopodobnie nastąpi jednak wkrótce.

www.weuropie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here