Dokąd zmierzacie?

Mimo lektury Sienkiewicza w podstawówce wielu z nas zastanawia się, co znaczy Quo vadis? Niby wszyscy czytaliśmy książkę, ale nie wszyscy pamiętamy tłumaczenie tego zwrotu. już spieszę z pomocą. Quo vadis w dosłownym tłumaczeniu znaczy „dokąd idziesz”. Zgodnie z legendą są to słowa św. Piotra skierowane do Jezusa, gdy ten uciekał z Rzymu. Jezus odpowiedział, że udaje się do Rzymu, by dać się ukrzyżować.
Sienkiewicz w swojej powieści również zadaje to pytanie. Jest ono postawione już w tytule. Jego znaczenie jest przez to wzmocnione. Autor już na samym początku swojego dzieła zwraca na nie uwagę. Co znaczy quo vadis w dziele Sienkiewicza?
Autor odnosi się tu nie tylko do dosłownego tłumaczenia tekstu z łaciny. Zadaje to pytanie wszystkim. Nie dotyczy ono już tylko św. Piotra. Pytanie jest skierowane do wszystkich ludzi. Jego tłumaczenie lepiej brzmiało by „dokąd zmierzacie”. Autor zastanawia się w jakim kierunku rozwija się ludzkość? Co chce osiągnąć? Jakie będą dalsze losy świata jeżeli będziemy tak dalej postępować?
W tym pytaniu jest cały niepokój Sienkiewicza o rozwój ludzkości. Zadając to pytanie stara się zmusić czytelnika do, choćby chwilowego, zastanowienia się nad tym w jakim kierunku zmierza świat.
Myślicie, że pytanie Quo vadis nadal jest aktualne? Czy nadal powinnyśmy czuć się zaniepokojeni kierunkiem, w którym podąża nasza cywilizacja? Sienkiewicz już w 1894 roku był zaniepokojony tym jak żyjemy, jakie wartości wyznajemy, do czego zmierzamy. Myślicie, że jego niepokój był uzasadniony?

www.guzikcidotego.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAww.
Następny artykułDo szkoły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here