Dystrybucja dodatków do żywności – co warto wiedzieć na ten temat

W produkcji żywności stosuje się wiele rozmaitych dodatków do żywności. W naszym kraju dopuszczono do użytku blisko trzysta produktów podzielonych na 24 grupy. Co powinniśmy wiedzieć na temat?

Konserwanty – za co odpowiadają?

Ta grupa dodatków do żywności skutecznie przedłuża termin przydatności do spożycia produktu. Dzięki temu mogą one spędzić więcej czasu na sklepowych półkach czy w naszej lodówce. Konserwanty ograniczają także rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu towar nie psuje się tak szybko. Musimy jednak wiedzieć, że każdy nie wszystkie konserwanty są dla nas zdrowe. Takich dodatków jak kwas benzoesowy czy benzoesan sodu lepiej unikać i nie spożywać w dużych ilościach. Najlepszym ruchem z naszej strony będzie wybór tych produktów, które zawierają naturalne konserwanty. Do tej grupy zaliczymy chociażby cukier, sól, kwas cytrynowy, czy tymianek. Popularnym konserwantem jest także oregano, które posiada właściwości przeciwutleniające i grzybobójcze. Wiele poświęca się także możliwościom leczniczym, dlatego warto o nim pamiętać.

Barwniki – które są dla nas najlepsze?

Kolejną grupą dodatków do żywności są barwniki. To one nadają produktom określony kolor. Człowiekowi znane są one od dziesięcioleci. Podobnie jak konserwanty, także barwniki występują w wersji naturalnej, sztucznej oraz identycznej z naturalnymi. Najmniej przyjazne dla człowieka są te zaliczane do drugiej wymienionej grupy. Częste spożywanie produktów zawierających takie barwniki może być chociażby przyczyną pojawienia się alergii. Nadmierne przyswajanie takich barwników jak żółty, niebieski czy czerwony może doprowadzić do poważnych problemów układu pokarmowego i nerwowego. Do naturalnych barwników zaliczymy zaś te pochodzące z organizmów roślinnych i zwierzęcych. Pozyskuje się je chociażby z łodygi, korzeni oraz owoców.

Dystrybucja dodatków do żywności – fosforany

Kolejną dużą grupą dodatków są fosforany. Stosuje się je przede wszystkim w przemyśle mięsnym. Organizm człowieka potrzebuje ich w naturalnej postaci. Dlatego też zaleca się spożywanie tuczyka, kakao, czy orzechów. Fosforany są dodawane podczas produkcji mięs ze względu na to, że  przyspieszają cały proces i poprawiają apetyczność produktu. Pełnią też rolę przeciwutleniaczy, stabilizatorów oraz emulgatorów. Jak widać, mnogość dodatków do żywności sprawia, że ich dystrybucją zajmują się profesjonalne firmy. Ich produkty spełniają szereg wymagających norm, dzięki którym do producentów żywności trafiają substancje wysokiej jakości. Znajdziesz je chociażby tutaj https://oqema.pl/. Sprawdzone firmy posiadają europejskie certyfikaty, które potwierdzają wysoką jakość oferowanych dodatków do żywności. W ofercie takich dystrybutorów możemy znaleźć także produkty BIO. Dystrybucja dodatków do żywności jest także skomplikowanym procesem logistycznym. Trzeba bowiem uwzględnić takie kwestie, jak chociażby odległość od hodowców do klienta. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają jednak na bezpieczny transport. Wszelkie interesujące nas dane możemy znaleźć w internecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here