opłata akcyzy

Opłata akcyzy, czyli inaczej podatek akcyzowy dotyczy każdego kierowcy, który postanowił sprowadzić auto z zagranicy.     Niektórych ten podatek zniechęca od zakupu pojazdu w innym kraju, jednak jeśli będziemy znać wszystkie informacje odnośnie formalności po sprowadzenie samochodu do Polski, nie będzie to aż tak przerażające i straszne, jak nam się wydaje. Czym jest akcyza? To podatek od dóbr materialnych sprowadzonych do kraju. Są nim objęte głównie te towary, które mają niski koszt produkcji, ale wysoki koszt utrzymania. Podatek akcyzowy ma na celu nie tylko zwiększenie dochodów budżetowych, ale również zmniejszenie sprowadzania do Polski tej grupy towarów. Akcyzą objęte są wszystkie auta rejestrowane po raz pierwszy w Polsce.

akcyza - opłata a kwestie na które należy zwrócić uwagę

Opłata akcyzy – warto rozważyć wszystkie kwestie

Jednak uczulamy, by przed podjęciem decyzji, zorientować się, jaki podatek będziemy musieli odprowadzić przy zakupie konkretnego modelu. Bardzo często zdarza się tak, że wysokość podatku sprawia, iż samochodu nie opłaca się w ogóle sprowadzać. Tak się ma w przypadku starczych modeli, dla których akcyza jest o wiele wyższa, niż dla modeli stosunkowo nowych. Dokument opłacenia podatku akcyzowego należy zachować. Będzie on niezbędny podczas rejestracji auta.

Jak wysoka kwota nas czeka? Wszystko zależne jest od pojemności silnika. Auta z silnikiem o pojemności do 2l objęte są 3,1% podstawy opodatkowania, natomiast większe 18,6%. Warto wspomnieć, że zasady dotyczące ustalenia wysokości podatku znacznie zmieniły się w dniu 1 października 2017 roku. Wcześniej urzędnicy porównywali kwotę z umowy kupna – sprzedaży z ceną rynkową modelu, Jeśli była wyższa od rynkowej, urzędnik ustalał wysokość opłaty akcyzy z kwoty podanej w umowie, jeśli niższa – według specjalnych tabel ustalał inną kwotę. Sumę taką można było pomniejszyć o wartość VAT oraz i 20% marży ceny rynkowej. Obecnie, według nowych wzorów deklaracji akcyzowych, tej marży już nie można odliczać, dlatego wysokość podatku znacznie wzrosła. Osoby, które sprowadzają samochody z zagranicy, próbują obniżyć wartość podatku, składając deklarację, że auto jest uszkodzone. Należy jednak być ostrożnym, w przypadku odkrycia tego przez Urząd Skarbowy, czekać nas mogą poważne konsekwencje w postaci wysokich kar.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here