Wokół renesansu

Co to renesans? To pytanie, na które powinien odpowiedzieć każdy gimnazjalista. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ to pojęcie pojawia się zarówno w podręcznikach do historii, jak i do języka polskiego.
Zatem co to renesans? Najprościej mówiąc to okres w kulturze, w którym nastąpił twórczy powrót do antyku. Renesans to innymi słowy mówiąc, odrodzenie. Kolebką renesansu stały się Włochy, gdzie już w XIII wieku pojawiają się jaskółki nowej epoki. Nawiasem mówiąc, włoscy twórcy, tacy jak Franciszek Petrarka, Giovanni Boccaccio oraz Dante Alighieri, stali się prekursorami nie tylko renesansu włoskiego, ale i europejskiego. Gdzie indziej jak nie w Italii mogło nastąpić odrodzenie szeroko rozumianej kultury antycznej? Wszak tutaj wszystko to, co stworzyli starożytni, było dosłownie na wyciągniecie ręki. Do tego jeszcze koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że tutaj też znalazły się pieniądze licznych mecenasów, którzy nader chętnie inwestowali w artystów. Można by nawet się zastanawiać nad tym, co właściwie sprawiło, że tak intensywnie zaczęła rozwijać się tutaj sztuka. Czy to przypadek, że wówczas w jednym miejscu pojawiło się tak wielu genialnych artystów? Na pewno złożyło się na to co najmniej kilka czynników, ale to już temat na inny artykuł.
Natomiast na zakończenie niniejszych rozważań wskażmy jeszcze na to, że renesans to epoka, w której zaczęto ta naprawdę dostrzegać, kim jest istota ludzka. Humanizm stał się nadrzędnym pojęciem, któremu hołdowano praktycznie na każdym kroku.

www.kobietaimoda.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to okolicznik?
Następny artykułCo to simlock?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here