kosmetyki
fot. pixabay.com

Kosmetyki kupujemy często pod wpływem chwili, skuszeni promocją bądź skuszeni bądź reklama nowej, skutecznej formuły. Rzadko zastanawiamy się wówczas nad datą przydatności do użycia. Sprawdzanie daty ważności w przypadku produktów spożywczych weszło nam juz całkiem w nawyk. Wciąż jednak za mało osób sprawdza przydatność zakupionych kosmetyków. Czy kosmetyki się psują i jakie konsekwencje może mieć stosowanie przeterminowany preparatów.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/kupujesz-kosmetyki-sprawdz-date-waznosci/

Gdzie szukać daty ważności na kosmetyku

Czy kosmetyki mogą się przeterminować? A i owszem. Każdy kosmetyk ma wskazany swój termin przydatności. Odpowiednie oznaczenie powinno znaleźć się na opakowaniu. Najczęściej jest to tylna strona opakowania, obok informacji o producencie, a czasami znajduje się na dnie. Nie w każdym przypadku ma ona taki sam format. Często jesteśmy informowani, że produkt jest przydatny do użycia w ciągu określonego czasu od daty produktu, choć najczęściej jednak podawana jest konkretna data. Większość z tych kosmetyków jest ważna przez kilka miesięcy bądź lat. Wyjątek stanowią naturalne kosmetyki nie zawierające konserwantów, które mają bardzo krótki okres przydatności.

Czy używanie przeterminowanych kosmetyków jest niebezpieczne?

W dużej mierze zależy to od rodzaju kosmetyku oraz tego jak dawno temu upłynął jego termin przydatności. W przypadku kosmetyków myjących jak szampon, żel pod prysznic, czy mydło, nie powinniśmy zauważyć żadnej różnicy. Natomiast jeśli chodzi o kremy, balsamy i inne kosmetyki, które dłużej zostają na naszej skórze, należy być ostrożnym. Taki kosmetyk może wywołać reakcję alergiczną. Nie warto go również stosować także dlatego, iż z pewnością po tak długim czasie utracił już swoje dobroczynne właściwości. W przypadku kolorowych kosmetyków, a więc tych przeznaczonych do makijażu, skutki przeterminowania zauważymy gołym okiem – zmienia się ich kolor, konsystencja i właściwości.

Przeczytaj też: http://minimki.pl/jak-sie-odzywiac-w-czasie-ciazy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here