Fotelik z systemem ISOFIX czy przypinany pasem – który wybrać?

Wiadomo, że na bezpieczeństwie dziecka nie należy oszczędzać. Dlatego wybór fotelików samochodowych powinien być podyktowany dobrą oceną w crash testach, a także odpowiednimi systemami zabezpieczającymi dziecko w czasie wypadku. Głównym i najważniejszym jest mocowanie fotelika. Zatem, czy warto wybrać fotelik samochodowy z systemem ISOFIX czy standardowy, przypinany pasem? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Foteliki samochodowe przypinane pasem – jakie mają zalety?

Należy zacząć od tego, że przy wyborze fotelika, niezależnie od tego jak bardzo nie byłby to chwalony model, najważniejsze jest sprawdzenie czy w ogóle pasuje do kanapy i foteli w naszym samochodzie. Prawidłowo umieszczony fotelik nie powinien się ruszać w żadnym kierunku. Musi też przylegać do kanapy. Nie należy fotelika przyciskać do siedzenia na siłę. Zaletą fotelików samochodowych przypinanych pasem jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, o ile przeprowadzimy go prawidłowo. Niektóre foteliki posiadają oznaczenie, w jaki sposób należy przeprowadzić pas bezpieczeństwa, aby fotelik był prawidłowo zamontowany. Oczywiście największą zaletą jest szybki demontaż fotelika i możliwość jego przeniesienia do innego samochodu, w razie potrzeby, oczywiście o ile fotelik pasuje do kanapy samochodowej.

Foteliki samochodowe z systemem ISOFIX – dlaczego warto?

W przypadku montażu tyłem do kierunku jazdy trzeba wiedzieć, że prawidłowy kąt pomiędzy pionem, a linią pleców dziecka powinien wynosić 30 do 45 stopni. Zatem bazę ISOFIX trzeba również odpowiednio zamontować, aby fotelik był stabilnie wpięty. Stąd również takie foteliki trzeba przymierzać do samochodu przed zakupem. Oczywiście dużą zaletą jest możliwość szybkiego wpięcia bazy, o ile samochód posiada odpowiednie zaczepy do systemu ISOFIX. Mimo, że większość samochodów obecnie je posiada, trzeba to sprawdzić. Wpięcie bazy pozwala stabilnie zamontować do niej fotelik. To system, który jest znacznie łatwiejszy w obsłudze od standardowego, a wpięcie fotelika często ułatwia dołączona sygnalizacja świetlna. Kiedy wszystko jest w porządku zapala się zielona światło. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie foteliki z systemem ISOFIX posiadają takie oznaczenie.

Jakie wady mają obydwa systemy?

Foteliki samochodowe dla dziecka muszą zapewniać mu stu procentowe bezpieczeństwo w razie zderzenia. Dlatego fotelik musi być prawidłowo przypięty. Niestety w przypadku fotelików przypinanych pasem samochodowym nawet 8 na 10 rodziców robi to nieprawidłowo, tym samym nieświadomie narażając swoją pociechę. System ISOFIX daje większą gwarancję prawidłowego zamontowania fotelika samochodowego. Jednak wadą jest tu konieczność demontażu, która czasem jest problematyczna, kiedy dziecko z nami nie podróżuje. Ponadto fotelik nie zawsze będzie pasował do drugiego samochodu, np. starszego, który nie ma zaczepów do przypięcia bazy. Jednak takie problemy z niedopasowaniem fotelika mogą, jak już zostało wspomniane dotyczyć również fotelików przypinanych pasem, jeśli profil kanapy w drugim samochodzie odbiega od tego, w którym zwykle montuje się fotelik.

Zatem, jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać?

Foteliki samochodowe z systemem ISOFIX, szczególnie jeśli kupuje się pierwszy fotelik są pewniejszym wyborem, zwłaszcza, jeśli wybierze się taki z sygnalizacją prawidłowego mocowania. Tu mamy również możliwość wyboru modeli z dodatkową nogą stabilizującą, dzięki czemu gwarancja bezpieczeństwa jeszcze się zwiększa. Mamy tu również często 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z dodatkową ochroną na biodra, co jest niezwykle istotne w przypadku małych dzieci. Oczywiście dla niektórych osób minusem może być cena takiego fotelika. Jeśli, jednak sprawdzi się on w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, to podziękujemy sobie za ten wybór.

Trzeba jasno sobie powiedzieć, że foteliki montowane pasem wcale nie są mniej bezpieczne od tych z systemem ISOFIX. Jednak to błędy montażowe zmniejszają ich bezpieczeństwo. Jeśli nauczysz się prawidłowo montować taki fotelik samochodowy, to może służyć równie dobrze, jak ten z systemem ISOFIX. Zatem, jeśli względy finansowe są istotną przeszkodą, warto po prostu poświęcić więcej czasu na naukę prawidłowego montażu takiego fotelika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here