Różnica między PIT-36 a PIT-36L

Pomysły na życie warto realizować, szczególnie gdy wiążą się one z pracą zarobkową. Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. W ten sposób można odmienić swoje życie, stać się własnym szefem i przed nikim się nie tłumaczyć.

Jednak prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wiąże się też z licznymi obowiązkami, zwykle trzeba wykonywać w pojedynkę pracę sekretarki, szefa i pracownika fizycznego czy umysłowego. Może to być męczące i czasochłonne, ale jeśli potrafi się dobrze zorganizować, wówczas z prowadzenia własnej działalności gospodarczej można wyciągnąć liczne korzyści i mieć z tego dużo satysfakcji.
Rozliczanie się z Fiskusem

Aby firma była dobrze zarządzana i funkcjonowała w prawidłowy sposób, nie można zapomnieć o rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Co roczne rozliczenie, powinno być wykonane na podstawie Księgi Ewidencji Przychodów i Rozchodów, która powinna być prowadzona rzetelnie i skrupulatnie przez cały rok. Właściciel firmy, ma do wyboru dwa rodzaje rozliczania się z Fiskusem, poprzez zwykły podatek progresywny albo podatek liniowy.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, którym warto się bliżej przyjrzeć. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym kiedy wybrać podatek liniowy PIT-36L, zasada jest dosyć prosta. Jeśli firma generuje dochody roczne znacznie powyżej kwoty 85 tys, wtedy opłaca się wybrać podatek liniowy, który ma stałą stawkę podatkową przez cały rok niezależnie od kwoty miesięcznych przychodów, jeśli zaś kwota ta jest niższa, wtedy bardziej opłacalny będzie podatek progresywny. Jednak nie zawsze przedsiębiorca wie, jakie dochody będzie generował w nadchodzącym roku i tutaj może się pojawić problem przy wyborze odpowiedniej formy rozliczania się.

Jak więc widać, zasadnicza różnica między PIT-36 a PIT-36L jest taka, że za pomocą PIT-36 rozlicza się podatek progresywny a za pomocą PIT36L podatek liniowy. Podatek liniowy jest bardziej opłacalny w przypadku bardzo dużych i stałych dochodów. Zaś podatek progresywny bardziej się opłaca przy mniejszych dochodach i wtedy gdy chce się odliczyć różne ulgi od podatku, na przykład ulgę na dziecko. W przypadku podatku liniowego, nie ma takiej możliwości. Minusem podatku liniowego jest także to, że nie można się wtedy rozliczać jako samotny rodzic i wspólnie z małżonkiem.

Czym się różni PIT-36 od PIT-36L, nie trudno jest więc zgadnąć. Jest kilka różnic, które dzielą te formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Każdy właściciel firmy wie najlepiej, jakie zwykle dochody generuje i jaki podatek mu się bardziej opłaca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here