Srebro – magiczny metal

Srebro – któż nie widział srebrnych przedmiotów i nie zachwycał się nigdy ich pięknem? Chyba nie ma takiej osoby, bowiem surowiec ten oczarowuje ludzkie zmysły i umysły od zarania dziejów, a wielu znawców tematu uważa nawet, że pierwiastek ten ma wręcz właściwości magiczne. Kto wie, przecież to, co dziś jest nauką, kiedyś byłoby magią, więc może rzeczywiście nie wszystko jeszcze wiemy o tym fantastycznym metalu. Srebrne komplety biżuterii nie wyszły z mody od tysięcy lat, więc coś naprawdę musi tu być na rzeczy.

Pochodzenie srebra

Większość srebra pochodzi z rud srebra, ale duże ilości wydobywane są również z pokładów czystego srebra. Srebro faktycznie można znaleźć czasem czyste, ale zazwyczaj miesza się ono ze złotem, antymonem i arsenem. Srebro występuje w różnych krajach na całym świecie, w tym w Australii, Peru, Rosji, Kanadzie, Meksyku i USA. Można je również znaleźć w Austrii, Niemczech, Boliwii, Czechach i Norwegii. W każdym z tych krajów można znaleźć cały szereg przedmiotów wykonanych ze srebra – od srebrnych kompletów biżuterii po elementy urządzeń elektronicznych.

Właściwości srebra

Srebro jest jednym z najbardziej znanych i cennych metali – i to już od zarania dziejów, odkąd historia sięga pamięcią. Tak więc już od starożytności srebro było znane i używane do różnych celów, wśród których można wyróżnić oczywiście cele estetyczne, czyli wykorzystywanie srebra do ozdabiania rzeczy, miejsc lub ludzi. Od tysięcy lat produkuje się więc biżuterię srebrną, ale także okuwa się srebrem różne przedmioty, jak na przykład szkatułki lub drzwi. Ponadto od wieków używa się również srebra do produkcji talerzy, naczyń oraz sztućców. Co ciekawe, srebrne komplety jadalne mają udowodnione właściwości zdrowotne. Chodzi o to, że srebro jest naturalnym antybiotykiem, metalem śmiertelnie groźnym dla bakterii, drobnoustrojów oraz grzybów. Jedząc więc ze srebrnej zastawy, po prostu zmniejszamy ilość wchłanianych bakterii. Teraz to wiemy, kiedyś było to po prostu „magią srebra”. A takich właściwości metal ten ma jeszcze więcej.

Srebro najlepiej odbija światło ze wszystkich metali, co czyni je bardzo użytecznym w pozyskiwaniu energii słonecznej. Z tego samego powodu jest również używane w produkcji luster, będąc głównym surowcem do ich tworzenia jeszcze na długo przed wynalezieniem szkła.

Srebro jest bardzo odpornym minerałem i nie rozpuszcza się w większości rozpuszczalników. Nie reaguje również na wodę ani tlen. Jednakże srebro ma ujemną reakcję na siarczki i siarkę, co powoduje, że matowieje ono na odsłoniętych powierzchniach.

Metal ten jest odporny na wysokie temperatury i znakomicie przewodzi. Jest używany w urządzeniach elektronicznych, jak również w bateriach, powłokach i przełącznikach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here