Zakup oczyszczacza powietrza – na jakie parametry zwrócić uwagę?

0
1221

Do powietrza w mieszkaniu przenikają przeróżne, szkodliwe dla zdrowia cząsteczki. To między innymi kurz, alergeny, elementy składowe smogu, bakterie, wirusy, a nawet grzyby.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niesie negatywne skutki dla zdrowia, przede wszystkim dla układu oddechowego, szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych i alergików. Niezastąpiony w walce z groźnymi cząsteczkami zawartymi w powietrzu okazuje się oczyszczacz powietrza. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastosowanie filtra HEPA

Wielofunkcyjne oczyszczacze powietrza wyposażone są zazwyczaj w kilka filtrów. Najważniejszym, najbardziej skutecznym z nich wszystkich jest filtr HEPA, usuwa bowiem do 99,97% wszystkich, nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Warto więc zdecydować się właśnie na posiadający go sprzęt. Zatrzyma nawet zarodki pleśni i grzybów, stanowiące zdecydowanie największe zagrożenie dla zdrowia. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na klasę filtra oznaczoną poziomami jakości od H10 do H14. H10, H11 i H12 oznaczają wysoki poziom filtracji bakterii, dymów (w tym tytoniowego) i aerozoli. Znaczniki H13 i H14 odnoszą się do usuwania pyłu radioaktywnego i groźniejszych wirusów.

Żywotność filtrów

Nawet najdroższe oczyszczacze powietrza mogą wykazywać niską żywotność filtra, przez co konieczność jego wymiany będzie zdecydowanie częstsza, narażając właściciela na stałe, dodatkowe koszty. Z pewnością nie istnieje wieczny filtr, jednak zwracając uwagę na zadeklarowany przez producenta czas przydatności, można łatwo zauważyć, że często różnią się od siebie dość znacznie. Należy przy tym dodatkowo pamiętać, że na żywotność wpływa przede wszystkim intensywność pracy oczyszczacza, a więc filtr najszybciej zużywać się będzie w sezonie grzewczym, gdy ilość przekazywanych do powietrza zanieczyszczeń jest największa.

Natężenie emitowanego hałasu

Poziom generowanego hałasu będzie szczególnie istotny w przypadku oczyszczaczy znajdujących się w sypialni i mających na celu pracę również w nocy oraz tych kupowanych do domu, w którym znajdują się dzieci. Informacje o emitowanym hałasie zawsze wskazane są w parametrach sprzętu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nawet przy natężeniu hałasu wynoszącym 40 dB, oczyszczacze wyposażone są często w tryb nocny, w którym zmniejszają go nawet do kilkunastu dB. Jeżeli więc hałas w ciągu dnia raczej nie będzie dla użytkownika irytujący i może stanowić problem tylko nocą, warto zdecydować się właśnie na sprzęt z trybem „sleep”.

Wiele doskonałych jakościowo i cenowo oczyszczaczy powietrza oferuje sklep internetowy https://www.leifheitsklep.pl/, w tym modeli inteligentnych, umożliwiających zastosowanie samodzielnych trybów automatycznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here