Jakie kary grożą za brak ważnej polisy OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej należy do obowiązkowych świadczeń, które powinien posiadać każdy właściciel samochodu, motoroweru, motocykla, ciągnika rolniczego oraz pojazdu wolnobieżnego. Warto wiedzieć, jakie kary naliczane są w przypadku braku ważnej polisy.

Sankcje dla kierowców w 2020 roku

Od stycznia tego roku wzrosły kary finansowe dla kierowców nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sytuacja ta związana jest z podwyższeniem płacy minimalnej. Na początku stycznia wzrosła ona z 2250 złotych do 2600 zł brutto. Wraz z nią zmianie uległy kary za brak ważnej polisy OC. Kierowcy aut osobowych, którzy nie mają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego do 3 dni, zapłacą karę wysokości 40% pensji minimalnej. Jeśli okres bez ważnego OC trwał 4-14 dni, wartość ta wzrośnie do 100%. Zignorowanie obowiązku wykupienia polisy przez ponad dwa tygodnie będzie kosztować już dwukrotność minimalnego wynagrodzenia brutto.

Obowiązek posiadania polisy OC regulowany jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Według niej nakładane są również kary za brak tego typu świadczeń. Instytucją sprawującą kontrolę nad spełnieniem obowiązku posiadania polisy przez właściciela pojazdu jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wysokość opłat

Kary za brak ważnego OC uzależnione są od rodzaju pojazdu oraz długości okresu, w którym nie był on ubezpieczony. Najwyższa grzywna dotyczy osób, które nie miały ochrony w ramach polisy dłużej niż dwa tygodnie. W przypadku braku ważnego OC właściciele aut osobowych będą zmuszeni zapłacić równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto. Kierowcy aut ciężarowych, ciągników oraz autobusów zapłacą natomiast karę w wysokości 7800 złotych. Grzywna dla właścicieli pozostałych pojazdów będzie natomiast stanowić równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia. Jeśli kierowca pozostawał bez ochrony OC do trzech dni, wówczas zmuszony on będzie zapłacić  kwotę, stanowiącą równowartość 20% pełnej opłaty karnej. Dla osób, nie posiadających polisy przez okres od czterech do 14 dni, grzywna ta będzie wyższa o 30 procent.

Kary za brak ważnej polisy OC mogą niekorzystnie odbić się na finansach każdego kierowcy. Nie należy zatem ryzykować. Świadczenie OC nie jest drogie, a ponadto wiele firm ubezpieczeniowych, jak np. towarzystwo CUK, oferuje atrakcyjne ceny w przypadku zakupu dodatkowych pakietów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here