Numizmatyka i sport, czyli o monetach olimpijskich

Medale, duże emocje oraz rywalizacja – to wszystko kojarzy się z igrzyskami, które rozgrywane były już w czasach starożytnych. Wśród tego typu wydarzeń sportowych są takie, które na zawsze zapisały się w pamięci kibiców. Warto wiedzieć, które imprezy zostały uwiecznione na numizmatach.

Igrzyska w Wielkiej Brytanii

Wśród modeli dostępnych na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety na uwagę zasługuje zestaw upamiętniający sportowe wydarzenia w Londynie, określane jako Austerity Games. W kolekcji znajduje się dziewięć monet. Ponadto, do zbioru dołączono cztery unikatowe znaczki. Zestaw został wyemitowany w 1948 roku, jako swoiste uhonorowanie londyńskich igrzysk. Monety zostały wykonane z różnych stopów metalu. Ich waga wynosi od 2,8 do 14,1 gramów. Najmniejsza moneta ma 19 mm średnicy, największa – 32,3 mm. Wyroby zostały wyemitowane w Wielkiej Brytanii. Mają one różnorodne nominały, wśród których warto wskazać szylingi, pensy, itd. Warto dodać, iż olimpiada w Londynie była pierwszą tego typu imprezą po drugiej wojnie światowej. W 1940 i 1944 wstrzymano bowiem organizację igrzysk. Inne kraje w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, by igrzyska  w Londynie mogły się odbyć. W powojennej Anglii brakowało żywności, więc Amerykanie przywieźli na igrzyska sto ton mięsa, Duńczycy zabrali wagon kolejowy kurzych jaj, a Holendrzy owoce. MKOl wykluczył możliwość uczestnictwa w zawodach reprezentantów Niemiec oraz Japonii. Drużyna ZSRR zbojkotowała natomiast imprezę. Centrum sportowych rywalizacji w Londynie był stadion Wembley. Polacy byli reprezentowani przez dwudziestu czterech zawodników. Brązowy medal wywalczył Aleksy Antkiewicz. Klasyfikację wygrała natomiast ekipa ze Stanów Zjednoczonych. Impreza była transmitowana przez stację BBC. Były to pierwsze zmagania olimpijskie, które można było śledzić na domowych odbiornikach telewizyjnych.

Igrzyska w Tokio

Monety upamiętniające wydarzenia sportowe z 1964 roku zostały wykonane z pięknego srebra. Waga jednej z nich szacowana jest w granicach 4,8 grama, drugiej natomiast – 20 gramów. Monety zostały wyemitowane w Japonii. Do ich wyprodukowania użyto srebra próby 600/100 oraz stopu 925/1000. Jeden z numizmatów ma średnicę 22,5 mm, zaś drugi – 35 mm.  Monety należą do limitowanej edycji. Na rynku dostępnych jest jedynie 150 zestawów, składających się z olimpijskich numizmatów. Igrzyska w Tokio były pierwszymi tego typu zawodami na kontynencie azjatyckim. Dzięki organizacji imprezy, Japonia przestała być postrzegana jako kraj imperialny. Na Igrzyskach w Tokio po raz pierwszy jako sport olimpijski pojawiło się judo. Klasyfikację medalową zwyciężyły wówczas Stany Zjednoczone. Polska zajęła siódme miejsce, zdobywając siedem złotych krążków.

Monety upamiętniające igrzyska olimpijskie są interesującą formą urozmaicenia kolekcji numizmatycznej. Warto zatem pomyśleć o zakupie replik okazów związanych ze sportowymi zawodami, które z zaangażowaniem śledziło tylu kibiców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here