Orzeczenie lekarskie a prawo jazdy

Od kilku lat nie wydaje się już prawa jazdy na bezterminowy okres. Z tego względu pojawia się wiele pytań dotyczących tej kwestii. W poniższym artykule doradzamy, czy przy każdej wymianie prawa jazdy należy robić badania lekarskie. Zapraszamy do lektury.

Prawo jazdy – obecna sytuacja prawna

21 stycznia 2013 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące prawa jazdy – od tego terminu nie wydaje się już prawa jazdy na czas nieokreślony. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania lekarskie, dokument może być ważny maksymalnie 15 miesięcy. W przypadku, gdy kierowca choruje na cukrzycę lub ma poważną wadę wzroku bądź słuchu, lekarzowi przysługuje prawo do skrócenia ważności badań nawet do 12 miesięcy. W takiej sytuacji trzeba wymieniać prawo jazdy i przygotować się na ponoszenie niemałych kosztów.

Orzeczenie lekarskie prawo jazdy

Bezterminowe prawa jazdy były wydawane tylko do początku stycznia 2013 roku. Osoby, które posiadają takie dokumenty, są zobowiązane do ich wymienienia najpóźniej do 2033 roku – wynika to z przepisów ustawy. Jeśli tego nie zrobią, uprawnienia stracą ważność. Kierowca będzie traktowany tak, jakby jeździł bez uprawnień. Może być obciążony mandatem w wysokości 500 złotych. Spadnie również na niego odpowiedzialność finansowa, gdy wyrządzi jakiekolwiek szkody na drodze. Oprócz tego, jeśli kierowca zmieni swój adres zamieszkania lub nazwisko, straci prawo jazdy przez przekroczenie liczby punktów karnych, w przypadku odbioru nowego prawa jazdy w wydziale komunikacji otrzyma dokument ważny na okres 15 lat.

Kiedy nie trzeba robić badań lekarskich na prawo jazdy?

Badanie lekarskie to zdecydowanie najdroższy element całej procedury wyrabiania nowego prawa jazdy. Nie jest ono konieczne, jeśli wymieniamy prawo jazdy z powodu przeprowadzki bądź zmieniamy nazwisko. Dodatkowo musi być jeszcze dużo czasu do upłynięcia terminu ważności prawa jazdy. W takich przypadkach zgodnie z przepisami ustawy mamy 30 dni na zgłoszenie zmian w odpowiednim urzędzie. Koszty wyniosą wtedy 100,50 zł.

Więcej na temat badań dla kierowców szukaj na stronie: https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here