strefa moto

Przed laty samochód uchodził za towar luksusowy, ponieważ był dostępny tylko dla nielicznych. Obecnie się to zmieniło, a na auto może sobie pozwolić większość, dlatego też po ulicach naszych miast jeżdżą zarówno drogie, luksusowe pojazdy, jak i te, które kosztowały kilka tysięcy złotych. Niezależnie jednak od tego, czym jeździmy, warto się postarać, aby ten środek transportu służył nam jak najdłużej. W tym celu powinniśmy regularnie wykonywać pewne czynności. Jakie?

Wymieniajmy regularnie olej i filtry

To absolutna podstawa, o jakiej zawsze musimy pamiętać. Liczy się tu systematyczność, co w przypadku oleju oznacza, że powinno się go wymieniać po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Dbamy w ten sposób o samochód i jego najważniejszą część, czyli silnik. Zabezpiecza on jego wewnętrzne elementy przed korozją, a jednocześnie wypłukuje osady i drobne nieczystości. Podobnie istotne jest, aby nie zapominać o wymianie filtrów: powietrza raz w roku (dzięki niemu do silnika nie wpadają zanieczyszczenia) oraz kabinowy (zapewnia czystość powietrza w kabinie, co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie).

Precz z korozją!

Nadwozie to miejsce szczególnie narażone na różne negatywne czynniki: wysokie temperatury oraz duże mrozy. Na jego stan wpływa też sól, którą zimą posypuje się drogi. Działa ona bardzo agresywnie, szybko wdzierając się w różne zakamarki i powodując szybką korozję. Jak temu zapobiec? Najlepiej systematycznie myć samochód, co ograniczy ilość zbierających się brudu, jak i soli.

Jak ochronić lakier?

Zewnętrzna powłoka samochodu, czyli lakier, potrzebuje dodatkowej ochrony, bo samo mycie tu nie wystarczy. W tym celu zainwestujmy w odpowiedni wosk (może być naturalny lub syntetyczny), choć równie dobrze nadają się inne preparaty: powłoka ceramiczna czy folia ochronna. Jeśli dostrzeżemy korozję, nie zwlekajmy i wykonajmy tzw. zaprawki lakiernicze. W poważniejszych przypadkach (np. zardzewiałe progi i nadkola) lepiej skorzystać z usług blacharza i lakiernika.

To najważniejsze czynności, o których powinien pamiętać każdy kierowca. W podsumowaniu można jeszcze wspomnieć o tym, by tankować na sprawdzonych stacjach, ponieważ paliwo dobrej jakości przedłuża życie pojazdu. Nie bagatelizujmy tego, a samochód odwdzięczy nam się lepszą pracą i pewnością podczas dłuższych i krótszych tras. Przypominamy jednocześnie o okresowych przeglądach, podczas których dowiemy się, czy nasza strefa moto zaczyna szwankować i czym w najbliższej przyszłości powinniśmy się zająć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here