Do czego służy pompa wody w aucie?

0
1904

Pompa cieczy chłodzącej (określana również mianem pompy wody) jest jedną z najważniejszych części montowanych w układach chłodzenia pojazdów. Warto więc zainteresować się czym jest ten element, za co on odpowiada oraz jakie są jego awarie, ich objawy oraz konsekwencje.

Uszkodzenie czy też awaria pompy wody może mieć bardzo przykre konsekwencje. Do najpoważniejszych skutków awarii takiej pompy można zaliczyć przegrzanie, a nawet zatarcie silnika. W związku z tym prawidłowa sprawność pompy wodnej powinna być sprawą kluczową dla każdego posiadacza samochodu.

Podstawowe informacje o pompie wody w samochodzie

Pompa wodna, czyli innymi słowy pompa cieczy chłodzącej jest jednym z najważniejszych elementów układu chłodzenia pojazdu, czyli układu w skład którego wchodzi również chłodnica, wentylator, termostat, zbiornik płynu chłodzącego, przewody płynu i czujniki elektroniczne.

Wspomniana wyżej pompa jest napędzana przez pasek lub łańcuch rozrządu albo pasek klinowy. To właśnie dzięki pracy tego elementu płyn chłodniczy może krążyć po całym układzie chłodzącym i spełnia swoje zadania z zakresu chłodzenia silnika. W pierwszej fazie działania krąży on po małym obiegu i omija chłodnicę, a po pewnym czasie po dużym obiegu po osiągnięciu wyższej temperatury i otwarciu termostatu.

Płyn chłodniczy ma możliwość przepływania przez pompę wody bez konieczności jej włączania. To właśnie dzięki takiemu stanowi rzeczy możliwe jest stosowanie ogrzewania postojowego czy też grzałek elektrycznych do silników, które posiadają własne elektryczne pompy odpowiedzialne za wprowadzanie w ruch płynu.

Pompę wody montuje się przy samej jednostce napędowej tak, aby mogła być skutecznie napędzana przez pasek rozrządu, łańcuch rozrządu albo pasek klinowy.

Awarie i serwisowanie pompy wody

Istnieją różne przyczyny powodujące uszkodzenie lub awarię wspomnianej wyżej pompy. Może ona zostać uszkodzona w wyniku korozji w układzie chłodzenia. Źle napięty pasek lub łańcuch rozrządu albo pasek klinowy mogą doprowadzić do uszkodzenia koła napędowego pompy. Warto też pamiętać o uszkodzeniach pierścieni ślizgowych prowadzących do wycieków. Uszkodzeniu mogą też ulec łożyska pompy oraz łopatki wirnika wykonane z tworzywa sztucznego.

Polecane serwisy w których wymienisz pompę wody – sprawdź tutaj.

Dla jak najdłuższego okresu żywotności pompy wody, istotną sprawą jest korzystanie z właściwego płynu chłodzącego o odpowiednich parametrach. Płyny uniwersalne trzeba wymieniać co dwa lata. Dzięki temu cały układ jest chroniony przed korozją. W przypadku wymiany paska lub łańcucha rozrządu albo paska klinowego napędzającego koło pompy, konieczna jest wymiana samej pompy. Analogicznie w przypadku wymiany pompy, należy też wymienić pasek lub łańcuch.

Partner serwisu: Partner:

https://pomocdrogowa.info/

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here