Popularne restrukturyzacje firm

W obecnych czasach w każdym dniu powstaje kilkaset nowych firm. Prowadzenie własnej firmy to zadanie dochodowe, jednak wiąże się z pewnymi odpowiedzialnościami. Jest to zadanie na pewno wymagające, gdyż często może dojść do pewnego kryzysu w firmie. Co robić, kiedy w firmie nie wiedzie się najlepiej i jak poprawić jej funkcjonowanie?

Czym jest restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacje firmy to pojęcie bardzo złożone. Na ogół sprowadza się do zmiany struktury firmy, której celem jest zwiększenie szeroko rozumianej wydajności oraz poprawa funkcjonalności przedsiębiorstwa na każdym szczeblu organizacyjnym.

Bardzo często proces restrukturyzacji stosuje się w firmach, które są na skraju bankructwa, gdyż zostaje zachwiana tak zwana płynność. Proces restrukturyzacji pozwala krok po kroku wrócić firmie na właściwe tory.

Kroki postępowania procesu

Proces restrukturyzacji firmy musi przebiegać w sposób sprawny i zorganizowany, ale jednocześnie spokojny. Pierwszym istotnym etapem w procesie wyprowadzania firmy na prostą jest wstrzymanie wierzycieli od egzekwowania swoich należności.

Jest to bardzo trudny krok, ponieważ firma musi w przyjazny sposób poinformować swoich kontrahentów, iż jest na etapie restrukturyzacji przedsiębiorstwa i potrzebuje czasu. Jest to o tyle trudne, iż klienci oczekują zapłat, które im się należą, ponieważ sami mogą mieć inne zobowiązania.

Po co przeprowadzać taki proces?

Restrukturyzacja firm ma przede wszystkim na celu powrót do płynności finansowej, co nie może się udać, jeżeli dane przedsiębiorstwo straciło renomę w oczach swoich stałych i potencjalnych klientów. Po rozwiązaniu problemu z zaległymi należnościami, odbudowanie renomy marki i relacji z kontrahentami jest kolejnym etapem.

Po rozwiązaniu problemów wewnętrznych, przedsiębiorstwo musi zwrócić wzrok w kierunku klientów. Jest to zadanie o tyle trudno, iż klienci pamiętają wcześniejsze niepowodzenia firmy i mogą nie być chętni na robienie interesów na taką samą skalę jak wcześniej.

Podsumowując, restrukturyzacje firm to procesy, których celem jest wyciągnięcie firmy z kłopotów finansowych, w które popadła na skutek złego zarządzania. Większość firm, które poddają się procesowi restrukturyzacji udaje się wyjść po pewnym czasie na prostą, jednak wymaga to czasu oraz dużego nakładu sił.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here