Badanie kardiologiczne – dla kogo, jak przebiega, gdzie wykonać

0
1857

Chorób serca nie należy lekceważyć – mogą one doprowadzić nawet do śmierci. Jeżeli masz problemy kardiologiczne, pamiętaj o cyklicznych badaniach. Sprawdzamy, gdzie można wykonać badanie kardiologiczne.

Badanie kardiologiczne – kto powinien o nim pamiętać?

Programy kardiologiczne są skierowane do szerokiego grona pacjentów. Badanie kardiologiczne regularnie powinni przechodzić pacjenci, u których w przeszłości miał miejsce zawał serca czy udar. Także osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny regularnie zgłaszać się do lekarza i na zlecone przez niego badania.

W wielu przychodniach w Polsce są prowadzone profilaktyczne programy kardiologiczne, w ramach których pacjenci mogą wykonać pakiet podstawowych badań diagnostycznych. Wyniki tych badań pozwalają lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta i – jeżeli jest to konieczne – wdrożyć leczenie.

Jakie badania wykonać i o czym pamiętać?

Aby ocenić zarówno stan, jak i pracę serca i naczyń krwionośnych, konieczne jest wykonanie pakietu badań. Zalicza się do nich:

  • lipidogram

To badanie kardiologiczne pozwala określić poziom cholesterolu (frakcji HDL, LDL i trójglicerydów). Lipidogram jest badaniem podstawowym, którego wyniki umożliwiają lekarzowi stwierdzenie, czy u pacjenta w przyszłości może rozwinąć się np. miażdżyca;

  • morfologia

Morfologia to podstawowe badanie krwi. Wykonuje się je po to, aby sprawdzić ilość białych krwinek, czerwonych krwinek i płytek krwi;

  • EKG

Badanie EKG to nieinwazyjne, popularne badanie serca, które trwa ok. 10 minut. Dzięki elektrodą, które mocuje się do skóry, lekarz zyskuje informacje o pracy serca.

Do morfologii krwi należy się przygotować. To badanie kardiologiczne wykonuje się na czczo, co dla pacjenta oznacza tyle, że przez ok. 12 godzin przed badaniem nie powinien on spożywać posiłków. Do badania EKG również należy się odpowiednio przygotować – na kilka dni przed badaniem należy odstawić kawę i papierosy.

Gdzie wykonać badanie kardiologiczne?

Jeżeli jesteś w grupie ryzyka, nie zapominaj o systematycznych badaniach kardiologicznych. Bezpłatne badanie kardiologiczne możesz wykonać w Centrum Medycznym Synexus. Przychodnie Centrum znajdują się w różnych miastach Polski – Gdańsku, Katowicach, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Częstochowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here