W dzisiejszych czasach już w większości społeczeństw upowszechnia się wiedza dotycząca tego, jak ważne w życiu każdego człowieka jest zdrowie psychiczne. W związku z tym, warto podkreślić jeszcze jedną kwestię, a mianowicie wpływ snu na funkcjonowanie emocjonalne. Dlaczego wypoczynek jest tak ważny? Jaką rolę pełni w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń psychicznych?
Sen, a zdrowie psychiczne – wzajemny wpływ
Problemy ze snem mogą stać się czynnikiem, który wywoła chorobę psychiczną. Z kolei zaburzenie psychicznie może utrudnić zasypianie lub pogorszyć jakość snu. Pojawienie się kłopotu w jednej z tych sfer bezpośrednio oddziałuje na drugą – dlatego bardzo łatwe jest wpadnięcie w błędne koło problemów znacznie obniżających komfort codziennego funkcjonowania. Niedobory snu są częstszą przyczyną obniżonego nastroju, nadmiernej drażliwości, a także reakcji lękowych. Z kolei zaburzenia, takie jak chociażby lęk uogólniony, czy depresja, wiążą się z nieustannym zamartwianiem się, które pogarsza jakość snu.
Sen w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych
Sen stanowi jeden z elementów będących nieodłączną częścią leczenia zaburzeń psychicznych.
- Depresja – to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Jednym z jej podstawowych objawów jest bezsenność. Wprowadzenie do rutyny chorego zdrowych nawyków związanych ze snem może wspomóc leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne.
- PTSD – zespół stresu pourazowego często wiąże się z koszmarami sennymi. Traumatyczne myśli wyrywają chorych ze snu i generują u nich lęk przed zaśnięciem. Im lepsze warunki panujące w sypialni, tym łatwiejsze staje się przezwyciężenie trudności.
- ChAD – wymaga od chorych dbania o zdrowie przez całe życie. Nawyki związane ze zdrowym snem powinny być stałym elementem codziennej rutyny chorych na chorobę afektywną dwubiegunową.
- Zaburzenia lękowe – są bardzo uciążliwe, a jednocześnie powszechne w świecie przepełnionym różnymi stresującymi bodźcami. Często stanowią przyczynę płytkiego snu i częstego budzenia się w nocy. Zakup wygodnego materaca, wyznaczenie stałych godzin kładzenia się spać i zrezygnowanie z ekranów w sypialni to nawyki, które mogą ułatwić funkcjonowanie osób zmagających się z lękiem uogólnionym, czy atakami paniki.
Gdzie szukać pomocy?
Po zaobserwowaniu problemów – zarówno ze snem, jak i ze zdrowiem psychicznym – warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Psycholog lub psychiatra to osoby kompetentne, które będą w stanie zalecić skuteczną terapię, która umożliwi sprawne radzenie sobie z przeżywanym problemem.
Zaburzenia psychiczne dezorganizują życie chorego i stanowią często źródło ogromnego cierpienia. Warto pamiętać o tym, jak ważny jest sen – zarówno w ich profilaktyce, jak i w leczeniu. Dzięki kilku zdrowym nawykom można znacznie wspomóc proces terapeutyczny.
Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.