Regularne badania podstawą dbania o wzrok

Regularne wizyty u okulisty to najlepszy sposób, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Rozwój medycyny sprawia, że mamy dostęp do coraz nowocześniejszych i skuteczniejszych badań, które są w stanie szybko i efektownie sprawdzić nasz stan wzroku oraz ewentualne nieprawidłowości. Nawet jeżeli nie narzekasz na problemy ze wzrokiem, warto raz na rok lub raz na dwa lata odwiedzić nowoczesny gabinet okulistyczny. Jakie nowoczesne metody badania wzroku stają się coraz popularniejsze?

Nowoczesne metody badania wzroku

Rodzaj badania wzroku zazwyczaj uzależniony jest przyczyn, które skłoniły pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym. To lekarz ocenia, w jakim przypadku należy zastosować konkretną metodę diagnostyczną.

  • Zazwyczaj podczas każdej konsultacji okulistycznej wykonuje się badanie ostrości wzroku – w ostatnich czasach zamiast posługiwać się tablicą z literami o różnej wielkości, wykonuje się je za pomocą komputera. Pozwala ono ocenić krzywiznę rogówki oraz ewentualne wady wzroku. Komputerowe badanie wzroku cieszy się dużym powodzeniem, ale nie zawsze używane jest w celu dobrania okularów.
  • Kolejnym ważnym elementem podczas wizyty u okulisty jest badanie ciśnienia wewnątrz oka. Do jego wykonania używa się tonometru. W nowoczesnych salonach korzysta się automatycznych urządzeń, które same wyrzucają powietrze, uderzające w rogówkę. Im ciśnienie w gałce ocznej jest większe, tym trudniej odkształcić rogówkę. Do tego badania używa się też innych urządzeń, takich jak tonometr aplanacyjny, który przybliża się do oka i pokazuje, w jakiej normie mieści się ciśnienie.
  • Kolejnym, już nieco bardziej zaawansowanym badaniem jest GCC, czyli badanie grubości kompleksu komórek zwojowych. To swojego rodzaju tomografia siatkówki, która jest w stanie wykryć nawet bardzo subtelne zmiany w plamce żółtej, zanim stałyby się widoczne w innych badaniach. Wykorzystane do niego światło laserowe pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu o wysokiej rozdzielczości.
  • Aby zbadać cały narząd wzroku wykorzystuje się lampę szczelinową, inaczej biomikroskop. Urządzenie to pozwala obejrzeć całe oko – jego część przednią od rogówki do soczewki, siatkówkę czy stan nerwów wzrokowych. Badanie wykorzystuje się zarówno do diagnozy choroby, jak i monitorowania efektów leczenia.
  • Natomiast badanie pola widzenia określa czułość nerwu wzrokowego. Podczas niego pacjent patrzy na światełka o zmieniającym się natężeniu. Jeżeli jego nerw wzrokowy nie działa prawidłowo, będzie dostrzegał jedynie silniejsze bodźce świetlne.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here