Lato a problemy z prostatą

Letni czas to pora, na którą wiele osób czeka z utęsknieniem. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, więc nic dziwnego, że chcemy je wykorzystać na wakacyjny odpoczynek. Choroby niestety nie biorą od nas urlopu i ich objawy mogą nam popsuć plany. Jak sobie radzić z problemami z prostatą w sezonie wakacyjnym?

Jakie są objawy chorób prostaty?

Zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu gruczołu krokowego mogą się objawiać w różnoraki sposób. Oto najczęstsze symptomy problemów z prostatą:

  • częstomocz – zwiększona częstość oddawania moczu względem tego, co uznajesz za normę (nykturia to częstomocz w nocy);
  • obecność krwi w moczu lub w nasieniu;
  • trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu;
  • słaby strumień moczu;
  • kroplowy wyciek moczu podczas mikcji;
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu;
  • ból lub dyskomfort w podbrzuszu i okolicy krocza. [1]

Jak zachować zdrowie prostaty latem?

Wakacyjny odpoczynek to nie jest czas, w którym możesz zapomnieć o korzystnych prozdrowotnych zachowaniach. O swoje ciało trzeba dbać przez cały czas. Co robić dla dobrej kondycji prostaty?

  1. Stosuj dobrze zbilansowaną dietę. To oczywiste, że w miejscach, do których podróżujesz, chciałbyś spróbować jak największej ilości dobrego lokalnego jedzenia. Nie jest to jednak powód, żeby podczas urlopu przez cały czas jeść przetworzone i ciężkostrawne jedzenie. Dobrym pomysłem jest utrzymywanie w wakacyjnej diecie zasad diety śródziemnomorskiej i tylko od czasu do czasu sięganie po mniej zdrowe wybory.
  2. Pij dużo wody. Mężczyźni z przerostem prostaty narzekają na zbyt częstą konieczność oddawania moczu i przez to ograniczają ilość przyjmowanych płynów. Paradoksalnie przynosi to więcej szkody niż korzyści. Zagęszczony mocz zalegający w pęcherzu to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Pij więc minimum 2 l wody dziennie, a jeśli spędzasz czas aktywnie lub w ciepłym klimacie – jeszcze więcej.
  3. Wysypiaj się. Zła jakość snu jest związana głównie z podróżowaniem do wakacyjnych destynacji. Ułóż plan przemieszczania się tak, żeby jak najmniej ingerowało to w Twój czas snu.
  4. Ogranicz picie alkoholu. Nie ma nic złego w spróbowaniu lokalnych alkoholowych specyfików, ale tylko jeśli kończy się to właśnie na próbowaniu. Nadmiar alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu, pogarsza jakość snu i rytm wypróżnień.
  5. Ruszaj się. Nawet jeśli Twoje wakacje polegają na odpoczywaniu na plaży, znajdź czas każdego dnia chociaż na krótki spacer. Ruch dobrze wpływa na krążenie, a więc także na pracę narządów moczowo-płciowych. [2], [3]

Zrób to przed wakacyjnym odpoczynkiem

Jeśli odpowiednio dobrze przygotujesz się do wakacyjnego wyjazdu, objawy chorób prostaty będą dla Ciebie mniej uciążliwe. Przed urlopem odwiedź swojego lekarza rodzinnego lub urologa i porozmawiaj z nim o objawach, które Cię martwią lub przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

Do podróżnej apteczki spakuj wszystkie leki na Twoje choroby przewlekłe – najlepiej w nadmiarze. Nigdy nie wiesz, czy dane miejsce nie spodoba Ci się na tyle, że będziesz chciał w nim dłużej zostać. Zapytaj w aptece o tabletki na prostatę zawierające wyciąg roślinny z owoców boczni piłkowanej. Preparat łagodzi objawy związane z powiększeniem rozmiarów prostaty tj. częstomocz dzienny i nocny, słaby strumień moczu i parcie na mocz. Ten lek działa objawowo i może Ci pomóc w walce z uporczywymi dolegliwościami związanymi z chorobami gruczołu krokowego.

Możesz planować wakacyjny odpoczynek, ale, kolokwialnie mówiąc, Twoje choroby nie odpoczywają. Podczas letniego urlopu nie zapominaj o zasadach zdrowego stylu życia. Będzie to miało długoterminowe korzyści dla sprawności Twojego ciała.

Bibliografia

[1]       „Objawy ze strony dolnych dróg moczowych. Sposób postępowania u mężczyzn w starszym wieku”. Dostęp: 13 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/131185

[2]       G. C. Galván, J. P. Daniels, N. A. Friedrich, S. Das, i S. J. Freedland, „A healthy diet, a healthy prostate? A brief commentary on the latest research on diet and prostate cancer”, Prostate Cancer Prostatic Dis, t. 26, nr 4, Art. nr 4, grudz. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00651-9.

[3]       S. T. Cho i K. H. Kim, „Pelvic floor muscle exercise and training for coping with urinary incontinence”, J Exerc Rehabil, t. 17, nr 6, s. 379–387, grudz. 2021, doi: 10.12965/jer.2142666.333.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here