Choroby reumatyczne

Schorzenia reumatyczne dotykają nie tylko osób starszych. Coraz częściej chorują na nie także młodsi pacjenci. Jakie objawy dają tego typu schorzenia? W jaki sposób odbywa się ich leczenie?

Czym są schorzenia reumatyczne?

Pojęcie schorzeń reumatycznych odnosi się do grupy dolegliwości, które dotykają stawów, kości oraz tkanki łącznej i wywołane są toczącymi się w organizmie procesami zapalnymi, także o podłożu autoimmunologicznym. Inaczej choroby te określane są jako reumatyzm lub też jako gościec.

Do chorób reumatycznych zaliczane są różne dolegliwości, między innymi:

– Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli RZS,
– Toczeń rumieniowaty i układowy,
– Twardzina układowa,
– Zapalenia mięśniowe i skórno-mięśniowe,
– Zapalenia naczyń krwionośnych,
– Zespół Sjögrena,
– Rumień guzowaty,
– Choroba Stilla,
– Choroba zwyrodnieniowa stawów,
– Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
– Łuszczycowe zapalenie stawów,
– Osteomalacja i osteoporoza,
– Sarkoidoza,
– Choroby nowotworowe.

Objawy reumatyzmu

Choroby reumatyczne mogą wywoływać różne dolegliwości, które niekiedy mylnie interpretowane są jako objawy innych schorzeń.

Najczęściej schorzenia te powodują symptomy jak ból, obrzęki, wysypki w okolicy stawów, problemy z ruchomością. Ponadto mogą towarzyszyć im gorączka, dreszcze, objawy jak problemy z sercem, nerkami, płucami zależnie od przyczyny schorzenia.

Choroby reumatyczne – do jakiego lekarza się udać?

Gdy pojawiają się dolegliwości reumatyczne, należy udać się do lekarza jak reumatolog. Specjalizuje się on w reumatologii i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości reumatycznych.

Do specjalisty jak reumatolog pacjenci mogą obecnie udać się zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Ze względu na wydłużony czas oczekiwania na wizytę na Fundusz wiele osób decyduje się na prywatne leczenie.

Jak leczy się choroby reumatyczne?

Sposób leczenia chorób reumatycznych jest zależny od ich przyczyny oraz stanu zaawansowania dolegliwości.

Najczęściej lekarz reumatolog przepisuje wtedy odpowiednie leki o właściwościach przeciwzapalnych, które łagodzą objawy schorzeń. Niekiedy należy zażywać je stale, gdy choroba ma charakter przewlekły.

W niektórych przypadkach schorzenia reumatyczne leczone są również za pomocą zabiegów oraz operacji. Są one stosowane głównie wtedy, gdy konieczne jest usunięcie zmian.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here