magnez

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, który występuje w organizmie. Jest on kofaktorem wielu enzymów, warunkuje przewodnictwo nerwowe, aktywuje skurcze mięśniowe, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Jego niedobór uwidacznia się pod postacią bolesnych skurczów mięśni, mrowienia kończyn, problemów ze snem, zmęczeniem i nadciśnieniem. Co więcej niedobór magnezu sprzyja wypadaniu włosów. W w celu zapobiegania niedoborom magnezu Stosuje się odpowiednio zbilansowaną dietę oraz suplementy, które zawierają magnez. Jaką rolę pełni magnez w organizmie? Z czego wynika zbyt niski poziom magnezu w organizmie? Gdzie powszechnie występuje ten pierwiastek? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/magnez-objawy-niedoboru-zrodla-w-diecie-przyczyny-nadmiaru/ 

Magnez – jaką rolę pełni w organizmie? 

Magnez jest to pierwiastek, który gromadzony jest w organizmie w ilości od 25 do 35 g. Jego największe depozyty stanowią kości, mięśnie oraz Tkanki Miękkie organizm. Tak jak było wcześniej wspomniane jest on kofaktorem ponad 300 enzymów, które uczestniczą w procesach przemiany materii. Magnez wpływa na stabilność oraz przepuszczalność błon komórkowych, przez co zapewnia prawidłowy przekaz impulsów nerwowo-mięśniowych. Magnez odpowiada dzięki temu za prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego, a także sercowo-naczyniowego.

Bohater dzisiejszego artykułu wraz z wapniem i witaminą D wspomaga mineralizację kości oraz zębów i chroni przed metalami ciężkimi takimi jak ołów, rtęć czy kadm. Zapobiega on schorzeniom takim jak: 

  • zespół napięcia przedmiesiączkowego, 
  • migrena, 
  • stany zapalne, 
  • alergie. 

Niedobór magnezu – z czego wynika? 

Niedobór magnezu może wynikać z nieodpowiedni podaży tego pierwiastka wprowadzone go z dietą oraz nadmiernej jego utraty w organizmie. Może to wynikać ze zbyt niskiego spożywania produktów, które zawierają magnez oraz zubożenia diety, które wynika z przetwarzania żywności i stosowania konserwantów. Takiemu ograniczeniu może sprzyjać również wysokie spożycie błonnika czy też wapnia, nadużywanie kawy i alkoholu, stosowanie leków nasennych czy moczopędnych. 

Źródło magnezu – gdzie występuje? 

Magnez występuje w produktach roślinnych, jak i odwiedzających. Najbogatszymi źródłami magnezu w diecie jest kakao, owoce morza, orzechy, pełnoziarniste produkty, a także żółte sery. Magnez można znaleźć również w bananach, jajkach, podrobach, zielonych liściach warzyw. 

Zobacz też: http://minimki.pl/witamina-b12-jaka-jest-jej-rola-w-organizmie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here