punkt lędźwiowy

Punkcja lędźwiowa jest to nakłucie lędźwiowe, czyli procedura mająca na celu pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego do badania. Pozwoli to na diagnozowanie rozmaitych schorzeń neurologicznych, a ponadto wykonywana jest w celu podania leków do kanału kręgowego. Czym dokładnie jest punkcja lędźwiowa? Jakie są wskazania do jej wykonania? Jak wygląda badanie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/punkcja-ledzwiowa-wskazania-przebieg-badania-powiklania/ 

Punkcja lędźwiowa – czym dokładnie jest? 

Nakłucie lędźwiowe, czyli punkcja lędźwiowa może być wykonana do celach diagnozy lub leczenia chorób układu nerwowego. W ramach takiej procedury lekarz wkłada wdrożono igłę do przestrzeni otaczającej kręgosłup. Jest to przestrzeń podpajęczynówkowa, która znajduje się w dolnej części pleców. Po nakłuciu pobiera płyn mózgowo-rdzeniowy lub wstrzykuje lek. 

Jakie są wskazania do wykonania punkcji lędźwiowej? 

Procedura ta może być pomocna przy diagnozie chorób lub zaburzeń, takich jak: 

  • niektóre nowotwory mózgu i rdzenia kręgowego, 
  • krwawienie w obszarze między mózgiem, a tkankami, którego otaczają, zapalenie rdzenia kręgowego lub szpiku kostnego
  • zapalenie opon mózgowych – to zapalenie błony pokrywającej mózg i rdzeń kręgowy zapalenie to zwykle jest wynikiem infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej
  • kiła układu nerwowego
  • zapalenie mózgu, które zazwyczaj spowodowane jest przez wirusa
  • zespół Reye’a
  • silne bóle głowy o nieznanej przyczynie
  • zespół Guillaina-Barrego
  • idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, w przebiegu którego dochodzi do podwyższenia ciśnienia w przestrzeni podpajęczynówkowej 

Punkcja lędźwiowa – jak przebiega? 

Punkcja lędźwiowa wykonywana jest poza pikowanie znieczulenia miejscowego. Rozpoczyna się, kiedy pacjent leży na boku, blisko krawędzi stołu, z nogami zgiętymi w kolanach oraz podciągnięty mi do klatki piersiowej. Następnie pracownik służby zdrowia wkuwać igłę pomiędzy wyrostkami kończystymi kręgów na wysokości L4-L5 lub L3-L4. 

Po pobraniu określonej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego, igła usuwana jest i zakładany zostaje jałowy opatrunek przecinaka pacjent przez około godzinę powinien pozostać w pozycji leżącej. Po punkcji lędźwiowej mogą pojawić się bóle głowy, a także może pojawić się krwiak w miejscu wkłucia. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem, gdyż pojawienie się mrowienia i drętwienia kończyn, a także silny ból głowy czy niedowład kończyn może być początkiem niebezpiecznego stanu. 

Zobacz też: http://minimki.pl/koronarografia-czym-jest-i-jakie-sa-wskazania-do-jej-wykonania/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here