rozdwajające się paznokcie

Choroby paznokci pojawiają się zazwyczaj wskutek zakażeń bakteriologicznych oraz grzybiczych. Powstają i w efekcie urazów a w okresach obniżonej odporności organizmu, świadcząc pomiędzy innymi o niedoboru witamin oraz minerałów. Niezależnie od etiologii – należy je bezwzględnie leczyć.

Paznokcie – nie tylko ozdoba

Paznokcie są nieprzypadkowym wytworem naszej skóry, pełniącym rolę ochronną opuszków palcowych, pomiędzy innymi po to, żeby móc dobrze się nimi posługiwać. Płytka paznokciowa przytwierdzona jest do tzw. łożyska, wyrasta jednak z macierzy paznokciowej. Po bokach otaczają ją wały paznokciowe, z kolei tylny brzeg paznokcia pokrywa cienka powierzchnia skóry, którą zwykliśmy usuwać. Szybkość wzrostu paznokci ma charakter indywidualny, wspiera go jednak częsty kontakt z wodą (niestety dzięki temu paznokcie stają się miękkie oraz słabe) i masaże okolic macierzy podczas zabiegów pielęgnacyjnych – podobnie zresztą masuje się cebulki włosowe, pobudzając ich aktywność. Choroby paznokci są wręcz powszechnie, więc o im zapobiegać przez prawidłową czystość, szczególnie w gabinetach kosmetycznych i odpowiednią pielęgnację.

jak sobie poradzić z grzybicą paznokci u stóp

Grzybica paznokci

Grzybica niejednokrotnie pojawia się w wypadku paznokci stóp, zazwyczaj wpierw na skórze, a potem powoli atakuje płytkę paznokciową, rozpoczynając z jej wolnego brzegu. Gdy we dobrym czasie nie rozpoczniemy leczenia, szybko zainfekowane zostanie łożysko paznokcia. Spowoduje to odkształcenie się płytki, a potem jej kruszenie. Sygnały grzybicy stóp lub dłoni nie są ciężkie w poznaniu, bo wtóruje im kluczowe palenie oraz świerzbienie. A w wypadku paznokci są to żółte przebarwienia, które z czasem ciemnieją. W klubie z tym, iż grzybica należy do niezwykle trudnych w leczeniu chorób ze powodu nawet na dużą ilość grzybów, jakie potrafią ją wywołać, na ogół diagnosta zleci analizowania mykologiczne, polegające na mikroskopijnej ocenie próbki tkankowej. Dzięki niemu łatwiej będzie dobrać właściwe środki, choć pomimo to mechanizm leczenia może być niezwykle długo oraz w trudniejszych wypadkach (w razie wytrzymałości na środki) pacjent paznokieć bywa usuwany chirurgicznie. Zdarza się również, iż są osoby wrażliwe na tego rodzaju choroby, bo mają osłabioną wytrzymałość. Powinny one zwracać specjalną uwagę na czystość dłoni oraz stóp. Można również w ramach profilaktyki lub uzupełnienia leczenia zaopatrzyć się w specjalne, dostępne w aptekach środki antygrzybiczne. W sklepie takich specyfików odnajdziemy:
1. klotrimazol oraz triclosan – o działaniu przeciwgrzybicznym,
2. wyciąg z ziela tymianku,
3. olejek z drzewa herbacianego i olejek eukaliptusowy.
Są one w formie kosmetyków oraz aerozoli i jako środki powstałe z wiedzą o grzybicy paznokci – w formie lakieru.

Brodawki paznokci

Jest toż dolegliwość niejednokrotnie spotykana u dzieci, składa się z urazami płytki paznokciowej oraz obgryzaniem paznokci. Powoduje ją wirus z grupy HPV. Pojawiają się w strefach paznokci jako czerwone czy szarawe guzki. Zdarza się, iż umiejscawiają się również pod płytką paznokcia, powodując jej nierówności oraz bolesność. Leczenie ich jest bardzo nieprzyjemne. Wykorzystuje się obecnie krioterapię, laseroterapię i środki miejscowe.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here