Domowe sztuczki - czyszczenie srebra

Srebrna biżuteria, sztućce czy świecznik są pamiątką rodzinną i dumą nie jednej pani domu. Często są przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak zdarza się, że babcia przekazując ukochanej wnuczce srebrne kolczyki czy cukiernicę, zapomni wspomnieć jak o nie dbać. Wtedy pojawia się problem.
Jak czyścić srebro? Pierwsza myśl – środkami do czyszczenia srebra, jednak można to zrobić prościej i taniej. Jest na to kilka domowych sposobów z użyciem łatwo dostępnych środków.
Jedną z bardziej popularnych metod jest polerowanie srebra pastą do zębów. Delikatniejsze przedmioty przecieramy miękką szmatką, jeśli nie przeszkadzają nam zarysowania można użyć szczoteczki do zębów. Warto zwrócić uwagę, czy pasta nie zawiera za dużo sodu, który niszczy srebro. Na koniec myjemy i dokładnie osuszamy czyszczone przedmioty.
Kolejny sposób jest jeszcze prostszy. Do odpowiednio dużej miski wkładamy folię aluminiową, na nią kładziemy wymagające czyszczenia srebra, zalewamy wszystko gorąca słoną wodą i odstawiamy na pewien czas, np. aż wystygnie woda. Następnie wszystko dokładnie myjemy i osuszamy.
Podobne działanie ma 7Up. Napój ten doskonale nadaje się do czyszczenia sreber. Wystarczy je w nim zanurzyć i poczekać, aż zawarte w nim kwasy rozpuszczą brud. Na koniec oczywiście mycie i suszenie.
Nasze babcie nie mając gazowanych napojów radziły sobie za pomocą kwaśnego mleka. Czyszczone przedmioty wkładamy do plastikowej lub szklanej miski i zalewamy kwaśnym mlekiem. Już po upływie pół godziny można je dokładnie wypłukać i wypolerować.
W przypadku kolczyków czy łańcuszka lepiej sprawdzi się alkohol. Biżuterię należy zanurzyć w wódce lub spirytusie na co najmniej 12 godzin.
Najstarszą metodą jest czyszczenie sreber za pomocą popiołu. Trzeba jednak uważać by popiół był na tyle drobny by nie zarysował czyszczonych powierzchni. Węglowy niestety się nie nadaje, ale można wypróbować np. drzewny z kominka. Na mokrą szmatkę nabieramy odrobinę popiołu i pocieramy srebro aż odzyska swój blask. Kolejnym krokiem będzie dokładne wypolerowanie flanelową ściereczką.

www.wizjatv.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSztuka pisania CV
Następny artykułKopiowanie wizerunku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here