Homeopatia jest to forma niekonwencjonalnej medycyny, obecnie znana na całym świecie. Rozwinęła się na przełomie XVIII i XIX wieku. W Polsce, co trzecia osoba stosuje ten rodzaj terapii. Terapia opiera się na przekonaniu, iż leczenie niezależnie od objawów choroby musi mieć charakter całościowy obejmujący nie tylko ciało, ale również umysł i duszę, bo tylko wtedy można przywrócić w organizmie pełną homeostazę, czyli tak zwaną równowagę. Środki homeopatyczne powstają poprzez rozcieńczanie. Otrzymany roztwór jest intensywnie mieszany przez potrząsanie. Proces ten nazywany jest przez homeopatów dynamizowaniem. Rozcieńczanie trwa tak długo aż w roztworze nie zostaje nic z początkowej substancji. Homeopatia opiera się na kilku koncepcjach, lecz żadna z nich nie jest naukowa. Należą do nich: przekonanie o istnieniu siły życiowej, podejście holistyczne, zasada podobieństwa, dynamizowanie preparatu, stosowanie minimalnej dawki, a także prawa Heringa (dotyczy ono chronologicznego porządku a także kierunku zanikania objawów podczas procesu leczenia). Istnieją trzy rodzaje leków homeopatycznych: roślinne, zwierzęce, mineralne. Najczęściej lekami roślinnymi są nalewki lub maceraty roślin w alkoholu. Lekami pochodzenia zwierzęcego są surowce zwierzęce np. jad. Do mineralnych substancji leczniczych zaliczyć można między innymi wapń oraz związki siarki, które mogą być przyjmowane w różnych formach. Głównym celem homeopatii jest wyleczenie objawów, a nie samej choroby.
Homeopatia na odchudzanie? W przypadku leczenia otyłości, nadwagi należy w pierwszej kolejności zastanowić się, co jest ich przyczyną. Ponieważ nie są one tylko kwestią chorego ciała, ale również umysłu i duszy. Na pierwszej wizycie homeopata zadaje kilka pomocniczych pytań dotyczących:
-stylu życia,
-predyspozycji genetycznych,
-nawyków żywieniowych,
-problemów emocjonalnych,
-problemów ze snem,
– przebytych i zdiagnozowanych chorób.
Należy udzielać szczerych odpowiedzi, aby specjalista mógł dobrać odpowiednie leki. Pierwszą zaletą takiego leczenia jest brak efektów ubocznych nawet przy długotrwałym stosowaniu. Druga zaletą są dość szybkie efekty. Kolejną zaletą jest brak możliwości przedawkowania ze względu na bardzo małe ilości substancji czynnej. Preparaty homeopatyczne pomagają rozwiązać problem z nadmiernym apetytem, zaparciami oraz zaburzoną przemianą materii. Aby leczenie homeopatyczne było skuteczne należy usunąć z życia codziennego czynniki przyczyniające się do nadwagi/otyłości, do których należą: siedzący tryb życia, zbyt obfite i tłuste posiłki, małą ilość warzyw i owoców, brak wypoczynku, ciągły stres. Wielu specjalistów twierdzi, ze takie zachowania czynią leczenie homeopatią nieskuteczne, a ich wyeliminowanie daje utratę zbędnych kilogramów.
Leki homeopatyczne w składzie posiadają niewielkie ilości substancji czynnej, dzięki czemu nie obciążają wątroby w przeciwieństwie do normalnych leków. Również istnieje małe podobieństwo wystąpienia skutków ubocznych i niechcianych interakcji z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta. Ich działanie jest dwutorowe: zwiększają przemianę materii oraz poprawiają odporność organizmu. Średni czas stosowania wynosi zwykle 3-4 miesiące.
[Głosów:0 Średnia:0/5]