Klocki magnetyczne - sensoryczna zabawka edukacyjna

Rozwijająca się w szybkim tempie pociecha wymaga od rodziców i opiekunów niezwykłej pomysłowości w wymyślaniu nowych zajęć. Dość szybko się nudzi jedną zabawką i najchętniej co chwilę sięgałaby po kolejną. Doskonałe rozwiązanie w tej sytuacji to klocki magnetyczne. Rodzaj można dostosować z powodzeniem do wieku dziecka. Wybór modeli i wzoru oraz ilości elementów jest ogromny.

Klocki magnetyczne działają na zasadzie przyciągania magnetycznego dwóch lub kilku elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łączyć skrawki ze sobą. Kształty elementów są rozmaite – od kulek, patyczków, kształtów klasycznych klocków czy puzzli po bardzie wymyślne wzory.

Zabawa z wykorzystaniem pomocy edukacyjnej jaką stanowią klocki magnetyczne rozwija u dziecka takie funkcje jak: sprawność psychomotoryczna (szczególnie w zakresie motoryki małej), prawidłowy chwyt, wyobraźnia przestrzenna oraz kreatywność. Można wybrać wersje typowo naukowe, w których dziecko uczy się na przykład kształtów czy kolorów, układa litery lub cyfry, łączy elementy w przedmioty znane z codziennego otoczenia. Można także sięgnąć po bardziej kreatywne wersje, dzięki którym dziecko nie tylko odwzorowuje wybrany schemat, ale także ma możliwość samodzielnego tworzenia nowych konstrukcji płaskich lub przestrzennych.

Wybór rodzaju i wielkości klocków magnetycznych zależy przede wszystkim od wieku rozwojowego dziecka.

Dla maluchów dedykowane są szczególnie elementy o dużej powierzchni, łatwe do chwycenia i połączenia ze sobą. Cechuje je przede wszystkim żywe kolory oraz kształty geometryczne. Pomagają najmłodszym uczyć się podstaw (jak te tutaj: https://klocki.edu.pl/pol_m_Klocki-wg-rodzaju_Klocki-magnetyczne-478.html). Dla starszych dzieci polecane są klocki magnetyczne np. jako puzzle z kadrem z ulubionego filmu lub postacią ze znanych bajek. Wraz z nabieraniem sprawności i umiejętnością chwytania coraz mniejszych przedmiotów, warto wypróbować takie propozycje jak konstrukcje 3 D np. zwierząt, robotów, budowli czy postaci. Na długi czas zaangażują także klocki do dowolnego aranżowania układów.

Klocki magnetyczne to doskonała propozycja na długie jesienno-zimowe wieczory zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wspólne wymyślanie nowych figur czy odkrywanie podanych wzorów integruje rodzinę. To idealny sposób spędzania wspólnie czasu. W dzisiejszych czasach, gdy często telewizor, tablet, komputer czy telefon komórkowy zastępują codzienne kontakty międzyludzkie, nie tylko w sferze rozrywki, ale również edukacji, klocki magnetyczne pozwalają na powrót zintegrować rodzinę w zabawie, która również skutecznie uczy. Jest to zabawka wielozadaniowa a sposób jej wykorzystania zależy wyłącznie od wyobraźni osób ją użytkujących.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here