Czystek - niedoceniane zioło

Czystek to zioło używane do celów leczniczych już w starożytności. Mimo dużej skuteczności został zapomniany, jednak obecnie znów wraca do łask. Jest dostępny w wielu aptekach i sklepach zielarskich, a w prasie często pojawiają się artykuły sławiące jego zdrowotne właściwości.

Czystek to roślina rosnąca na skałach w basenie Morza Śródziemnego i na Półwyspie Pirenejskim. Wyróżniamy kilka odmian, m.in.: czystek szary, kreteński, ladanowy, szałwiolistny i purpurowy.

Czystek jest dostępny w formie herbatek, suszu, olejków eterycznych, ekstraktów alkoholowych oraz tabletek. Można z niego również robić okłady. Najczęściej jest spożywany w formie naparów z suszu.

Na czym polega lecznicze działanie czystka? Roślina ta zawiera przede wszystkim dużo polifenoli, czyli ważnych dla organizmu antyoksydantów.

Wśród zdrowotnych właściwości czystka wyróżniamy:

– poprawę odporności organizmu, zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę;
– hamowanie procesów zapalnych, od których zaczyna się wiele chorób;
– usuwanie złego cholesterolu, zapobieganie powstawaniu miażdżycy;
– zmniejszanie przetłuszczania się włosów;
– poprawę stanu cery trądzikowej;
– działanie antyalergiczne, blokowanie wydzielania histaminy;
– przyśpieszenie przemiany materii;
– hamowanie rozwoju boreliozy – takie właściwości ma olejek eteryczny czystka kreteńskiego;
– działanie antybakteryjne – również w przypadku zastosowania olejku eterycznego z czystka kreteńskiego oraz ekstraktu z czystka ladanowego.

Kluczową sprawą w uzyskaniu efektu leczniczego jest oczywiście regularne stosowanie. Jeśli zdecydujemy się na napar z suszu, wówczas należy pić go codziennie, aby osiągnąć spodziewane rezultaty. Dobroczynne właściwości czystka są odczuwalne zazwyczaj po miesiącu systematycznego zażywania.

Czystek jest bezpieczną rośliną, może być bez żadnych obaw podawany również dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży. Lekarze nie wymieniają przeciwwskazań do jego stosowania.

Czystek ma wiele prozdrowotnych właściwości i jest bardzo wartościową rośliną, której spożywanie warto włączyć do codziennej rutyny. Należy jednak pamiętać, że nie jest to panaceum na wszelkie dolegliwości. Jeśli cierpimy na groźne schorzenie, np. miażdżycę należy stosować się do zaleceń lekarza i zażywać zapisane leki, a stosowanie czystka potraktować uzupełniająco jako kurację wspomagającą leczenie.

Czystek jest dostępny w wielu sklepach. Warto zdecydować się na kupno tej rośliny z pewnego źródła, czyli raczej apteki lub sklepu zielarskiego niż bazaru. Obecnie na rynku można znaleźć wiele leczniczych ziół i roślin w wysokiej cenie, ale jeśli chodzi o czystek, cena nie jest wygórowana. Susz tej rośliny kosztuje około 8-10 zł za 100 gram. Możemy również zdecydować się na bio czystek Cena za 100 gram takiej formy czystka kształtuje się na poziomie 15-20 zł.

Warto rozważyć stosowanie czystka, ponieważ łączy wiele prozdrowotnych właściwości z przystępną ceną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here