Ciąża po 40. roku życia – jak się przygotować

W tej chwili trudno jest znaleźć kogoś, kto dziwiłby się na widok ciąży u kobiety w okolicach 40. roku życia. Zakładanie rodziny w tym wieku ma wiele zalet i choć niesie ze sobą pewne ryzyko, to jednak coraz więcej kobiet decyduje się na nią właśnie wtedy.

Późne rodzicielstwo to ustabilizowana sytuacja rodzinna i finansowa. Kobieta w tym wieku może być już pewna swojego stanowiska, a i ma większe doświadczenie życiowe, które przyda się w opiece nad swoją pociechą. Trzeba jednak wiedzieć, że wraz z wiekiem maleją szanse poczęcia, zaś sama ciąża i poród mogą być bardziej ryzykowne. Jakie zalety i zagrożenia niesie ze sobą ciąża po 40. roku życia i jak się na nią przygotować?

Ryzyko związane z późną ciążą

Oczywiście jednym z największych problemów może okazać się samo zajście w taką ciążę. Do 35. roku życia jest to znacznie łatwiejsze i w przypadku par w tym wieku o ewentualnej niepłodności i leczeniu zaczyna mówić się dopiero po roku starań bez efektów. U starszych par nie można czekać tak długo i diagnostykę wraz z leczeniem wprowadza się znacznie wcześniej, bo już po pół roku starań bez ciąży. Jednocześnie warto wiedzieć, że choć ciąża po 40 jest pewnym zagrożeniem, to wiek nie stanowi żadnego przeciwwskazania. Może jednak wiązać się z pewnymi komplikacjami.

Ciąże kobiet w tym wieku częściej są narażone na rozmaite choroby, u dziecka mogą pojawiać się wady wrodzone, może dojść do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Sama kobieta natomiast jest bardziej narażona na problemy związane z układem krążenia, nadciśnienie, osteoporozę, cukrzycę czy choćby otyłość, która często idzie w parze z ciążą. Kondycja matki oczywiście odbija się także na zdrowiu i prawidłowym rozwoju dziecka. Z drugiej strony wszystkie te dolegliwości czy powikłania okołoporodowe lub ryzyko wad wrodzonych u dzieci pojawiają się również u młodych i zdrowych matek.

Ciąża po 40. roku życia – jak się na nią przygotować?

Na początek warto wybrać się do swojego lekarza ginekologa, sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i czy nie występują jakieś poważne przeciwwskazania. Prawdopodobnie zostaną też zlecone odpowiednie badania np. ogólne krwi czy poziomu hormonów. Ponieważ wiek w tym przypadku idzie w parze z pewnymi komplikacjami, takie kobiety muszą być pod ścisłą opieką lekarza i to już na etapie planowania ciąży.

Kobiety leczące się na jakąś przewlekłą chorobę również powinny odwiedzić odpowiedniego specjalistę, żeby wykluczyć przeciwwskazania lub np. zmienić leki, które można stosować w czasie ciąży. Jeśli na tym polu wszystko zostanie uporządkowane, można przejść do odstawienia antykoncepcji hormonalnej. Warto zresztą dać organizmowi trochę czasu na odzyskanie równowagi w tym okresie. Nie bez znaczenia jest też dieta i zdrowy styl życia. Ogólnie dla zdrowia warto odstawić używki takie jak papierosy czy alkohol i wprowadzić do swojego menu więcej świeżych warzyw i owoców. Przyda się też choćby umiarkowana aktywność fizyczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here