Rodzaje badań prenatalnych – badania nieinwazyjne i inwazyjne

Badania prenatalne, które wykonuje się przed urodzeniem dziecka, jeszcze w brzuchu mamy, pozwalają na uzyskanie szeregu odpowiedzi na pytania o stan dziecka. Badania te można podzielić na dwa rodzaje – nieinwazyjne i inwazyjne. Czym różnią się między sobą?

Nowoczesne badanie prenatalne pozwala przyszłym rodzicom na dowiedzenie się, czy ich dziecko jest zdrowe. Jeśli pojawiają się jakieś problemy z ciążą, wyniki badań mogą również być podstawą do wykonania aborcji lub pomoc rodzicom w przygotowaniu się na przyjęcie na świat dziecka z określonymi wadami.

Nieinwazyjne badania prenatalne

W tym przypadku mamy do czynienia z badaniami, które nie stanowią ryzyka dla płodu, dlatego też mogą być one prowadzone całkowicie bezpiecznie.

Nieinwazyjne badania prenatalne jak wyglądają? W tym przypadku wykonuje się głównie badania USG płodu, czyli stosuje się diagnostykę obrazową. Przeprowadza się także USG genetyczne, które ocenia kilkadziesiąt paramentów budowy płodu. Ponadto wykorzystuje się badania krwi, na przykład w przypadku testów PAPP-A, testów potrójnych, testów zintegrowanych.

Nieinwazyjne badania prenatalne kiedy je wykonać? Badania te wykonuje się głównie w I i II trymestrze. W przypadku badań USG można prowadzić je także w III trymestrze. Są one prowadzone u praktycznie wszystkich kobiet – niezależnie od ich wieku oraz historii chorób w rodzinie.

Inwazyjne badania prenatalne

Z kolei inwazyjne badanie prenatalne związane jest już z większym ryzykiem niż badania nieinwazyjne, co powiązane jest głównie z metodą ich wykonania. Najczęściej polegają one na pobraniu płynu owodniowego, krwi pępowinowej czy innych materiałów do dalszej oceny, dlatego też wiążą się z niewielkim ryzykiem powikłań ciąży.

Inwazyjne badania prenatalne jak wyglądają? Materiały do badań najczęściej pobiera się przez nakłucie powłok brzusznych z wykorzystaniem cienkiej igły albo cewnika. Badanie prowadzone jest pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz dokładnie widzi, gdzie znajduje się dziecko podczas badania.

Nieinwazyjne badania prenatalne kiedy je wykonać? Głównymi wskazaniami do wykonania badań prenatalnych tego rodzaju jest wiek kobiety – powyżej 35. roku życia, a także przypadki wcześniejszych chorób genetycznych w rodzinie. Także badania te prowadzi się po nieprawidłowych wynikach badań nieinwazyjnych. Najczęściej wykonuje się je w 11-20 tygodniu ciąży zależnie od typu badania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here