Ortodonta to specjalista, który zajmuje się korygowaniem wad zgryzu. Do dentysty o tej specjalizacji powinien wybrać się każdy, by ocenić, czy zgryz jest prawidłowy. Kiedy jednak należy to zrobić?
Z dzieckiem do ortodonty
Pierwsza wizyta u ortodonty powinna mieć miejsce około szóstego – siódmego roku życia po pojawieniu się większości zębów stałych. Zawsze warto poprosić stomatologa, do którego chodzimy na wizyty kontrole o sprawdzenie, czy wizyta u ortodonty będzie dobrym rozwiązaniem. Nie ma jednak maksymalnego wieku, w którym można rozpocząć leczenie protetyczne. Wiele osób decyduje się na to na przykład po trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne zależne jest od rodzaju występującej wady zgryzu. Wyróżniamy wiele różnych wad, które też mogą współwystępować ze sobą. Proces leczenia wady zawsze planuje ortodonta po ocenie warunków zgryzowych, także na podstawie zdjęcia pantomograficznego.
Aparaty stałe i ruchome
W przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci najczęściej stosowane są aparaty ruchome, które można wyjmować z jamy ustnej, na przykład na czas jedzenia czy higieny jamy ustnej. Aparatów tych nie można nosić krócej niż zostało to zalecone – najczęściej zakładane są na całą noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Z kolei aparaty stałe to aparaty z charakterystycznymi drucikami i gumeczkami. Aparaty stałe zakładane są na zęby na dłuższy czas, a w czasie noszenia aparatu konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty, który sprawdza ustawienie aparatu i koryguje nieprawidłowości. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego, który nie pozwala na nawrót wady.
Dzięki rozwojowi ortodoncji powstało wiele rozwiązań, które są chętnie wykorzystywane, na przykład przezroczyste aparaty na zęby w formie specjalnych, bezbarwnych nakładek. Metoda ta pozwala na skorygowanie prostych wad bez konieczności zakładania stałego aparatu ortodontycznego. Dowiedz się więcej na savoydent.pl