Na różyczkę możesz zachorować bez względu na wiek. Wzrost zachorowań widoczny jest szczególnie jesienią i zimną, częściej występuje ona u mężczyzn pomiędzy 15 a 24 rokiem życia niż u kobiet. Jednak jeśli panie spodziewają się dziecka, nie należy lekceważyć jej objawów!
Lżej dla dzieci
Wirus Rubivirus (Rubella Virus RUBV), wywołujący różyczkę jest stosunkowo łagodny dla dzieci ale niebezpieczny dla dorosłych, dlatego lepiej przejść różyczkę w dzieciństwie. Różyczka należy do grupy chorób przenoszonych drogą kropelkową – wystarczy nawet krótki kontakt z osobą zarażoną aby w niedługim czasie jej pierwsze objawy zaobserwować u siebie.
Jak dowodzą badania przypadki zachorowań na różyczkę z roku na rok maleją. Dzieje się tak za sprawą skutecznych szczepień.
Najczęściej chorują dzieci w wieku od 5 do 15 roku życia. Zakażenie wirusem Rubella Virus RUBV w fazie początkowej jest czasami bardzo trudne do zdiagnozowania – szczególnie u dzieci, może ono nie wywoływać żadnych charakterystycznych objawów. Jednak najbardziej książkowe objawy to powiększone węzły chłonne i występowanie wysypki.
Różyczka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, w przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W takich przypadkach podana zostaje gamma-globulina – skutecznie chroni ona maleństwo przed groźną infekcją.
Zatem odpowiednia profilaktyka i ostrożność nie powinny być dla ciebie obce, jeśli nie chorowałeś na różyczkę w wieku dziecięcym.
Zakażenie wirusem powoduje wiele objawów między innymi: katar, kaszel, silne bóle głowy, bóle stawów oraz zapalenie spojówek. Wymienione dolegliwości pojawiają się z reguły po 23 tygodniach od chwili, kiedy to Rubella Virus RUBV zaatakuje Twój organizm.
Przebieg choroby
W początkowym stadium choroby zmiany skórne występują za uszami, następnie pojawiają się na twarzy a po około 24 godzinach także na rękach, tułowi i nogach. Wysypka ma charakter niewielkich, jasnoróżowych kropek, które swoją wielkością przypominają ziarenko grochu, jednak nie powodują one nieprzyjemnego uczucia swędzenia. Różyczce często towarzyszy podwyższona temperatura ciała – może ona wynosić czasami aż 39’C oraz stany zapalne gardła.
Zmiany skórne po ok. 3 dniach tracą swój intensywny kolor. Po 5 dniach wszystkie objawy powinny ustąpić.
Pamiętaj, że różyczka może wystąpić jako „infekcja wtórna”. Przechodzi się ją zazwyczaj ciężej i nie towarzyszą jej charakterystyczne objawy. Na szczęście różyczkę przechodzi się tylko raz w życiu – kiedy już raz zachorujesz możesz mieć pewność, że obecne w Twoim organizmie przeciwciała nie dopuszczą do ponownego zakażenia.
W wieku dorosłym różyczka powinna być natychmiastowo i efektywnie leczona. W innym wypadku może wystąpić szereg powikłań. Do najczęstszych należą: plamica różyczkowa, różyczkowe zapalenie stawów oraz różyczkowe zapalenie mózgu.
Jeśli zatem zauważysz objawy różyczki u siebie lub dziecka, jak najszybciej wybierz się do lekarza. Zażywanie odpowiednich antybiotyków pomoże w leczeniu wirusa.