wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Odpowiednie komponowanie posiłków jest bardzo ważne. Właściwie skomponowana dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. Dzięki dostarczaniu wymaganej ilości składników odżywczych we wskazanych proporcjach możemy mieć pewność, że stwarzamy naszemu ciału idealne warunki. Ma to ogromny wpływ na wszystkie procesy zachodzące w poszczególnych układach.

Jednak poza makroskładnikami ogromną rolę odgrywają również witaminy i minerały Ich podaż jest uzależniona głównie do tego jaką ilość owoców i warzyw spożywamy. To właśnie w tych produktach znajdziemy ich najwięcej. Warto jak najbardziej urozmaicać posiłki. Dzięki temu unikniemy niedoborów, które mogą powstawać przy monotonnej i źle zbilansowanej diecie.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe podstawą przy komponowaniu diety

Część witamin wymaga również właściwego środowiska, aby wchłaniać się do organizmu. Z tego powodu należy zadbać o właściwą zawartość tłuszczy w naszych daniach. Jednak należy zwrócić uwagę, aby był on zdrowy. Najlepszym wyborem będą w tym przypadku oleje tłoczone na zimno lub awokado. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają bardzo ważną role w naszym ciele i równocześnie nie obciążają nadmiernie metabolizmu.

Przy posiłkach o dużej zawartości witamin z grup A, D, E i K niezbędne jest dodanie tłuszczu. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nasze ciało w pełni wykorzysta wszystkie dostarczane substancje. Same tłuszcze odgrywają również ważną rolę w funkcjonowaniu poszczególnych układów. Są ważnym składnikiem zapasowym ciała. Dzięki temu możemy magazynować energię, która jest wykorzystywana przy bardzo intensywnym wysiłku. Ma to również wpływ na stan skóry. Warstwa lipidowa sprawia, że nie tracimy zbyt szybko wody i ochrona naszego ciała przed urazami jest właściwa.

Przy układaniu diety na samym początku możemy mieć wiele trudności. Szczególnie, jeśli robimy to po raz pierwszy. Jednak ogromnym ułatwieniem mogą być specjalne aplikacje. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie bardzo szybko skompletować cały jadłospis i dokładnie go przeanalizować. Program sam podsumuje zawartość poszczególnych składników i porówna ją z zapotrzebowaniem, które zostanie dla nas indywidualnie ustalone. Ilości te są zależne od wieku, płci, wzrostu oraz aktualnej wagi.

Wyznaczając sobie cele dotyczące przytycia lub utraty masy, powinniśmy zmodyfikować zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu bardzo szybko zauważymy pierwsze efekty, a cały proces przebiegnie w zdrowy sposób. Wszelkie niedobory jakie mogą się pojawiać powinniśmy jak najszybciej korygować. Poszczególne wartości należy sumować w obrębie tygodnia. Różnice pomiędzy poszczególnymi dniami są dopuszczalne i w pełni normalne. Jedynie długotrwała zbyt niska podaż witamin może zastanowić poważny problem. Dietę powinniśmy zmieniać w zależności do aktualnych potrzeb i priorytetów. Często zmiana nawet jednego niepozornego składnika daje ogromne efekty i pozwala dobrze zbilansować cały jadłospis. Warto zagłębić się w tą kwestię i zwracać uwagę na posiłki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here