Z perspektywy osoby aktywnej, prowadzącej sportowy tryb życia, ważna jest nie tylko codzienna dieta, ale również suplementacja wartościowych składników. Jednym z najpopularniejszych związków chemicznych jest niepodważalnie witamina C. Kwas askorbinowy – powszechnie kojarzony jako „lek na przeziębienie” – powinien być przyjmowany raczej ze względu na swoje inne, udowodnione właściwości.
Witamina C – na pewno potrzebna
Organizm bardzo potrzebuje witaminy C, a nie jest jej w stanie samodzielnie wytworzyć. Brak odpowiednio zbilansowanej diety i suplementacji prowadzi do niedoborów, a te niekorzystnie odbijają się na zdrowiu. Krwawienia, osłabienie, gorsza kondycja psychiczna, bóle obrzmiałych stawów, zwiększony stres oksydacyjny – to tylko wybrane, wyjątkowo dokuczliwe objawy braku odpowiedniego stężenia kwasu askorbinowego w organizmie.
Choć optymalna, dzienna dawka witaminy C wynosi około 40-90 mg (w zależności od płci czy wieku), nawet kilka razy większa nie jest toksyczna czy groźna dla zdrowia. Dopiero w dawkach liczonych w gramach pojawia się ryzyko wystąpienia biegunek i innych objawów (a w dłuższej perspektywie kamieni nerkowych). Całe szczęście, że organizm na ogół radzi sobie z usuwaniem nadmiaru kwasu askorbinowego wraz z moczem. No dobrze, ale skoro organizm nie jest w stanie wytworzyć witaminy C, potrzebuje jej z zewnątrz. Czy konieczna jest zatem suplementacja?
Perspektywa sportowca
Jako osoba aktywna, uprawiająca wyczynowo sport lub podejmująca regularny wysiłek, z pewnością przykładasz większą niż zwykle wagę do zbilansowania i odpowiedniego doboru diety. Witamina C jest naturalnie pozyskiwana z posiłków bogatych w warzywa i owoce (co ciekawe, cytryny wbrew powszechnemu skojarzeniu nie są wcale najlepszym źródłem witaminy C – prym wiedzie… papryka!).
Jednak sportowcy mogą i powinni przyjmować więcej witaminy C. Dlaczego? Ponieważ mają na nią większe zapotrzebowanie. W wyniku regularnych treningów w organizmie pojawia się więcej wolnych rodników, które należy zwalczać. A że witamina C jest znana ze swoich antyoksydacyjnych właściwości, warto ją suplementować, żeby chronić się przed szkodliwym działaniem utleniaczy.
Poza tym badania naukowe udowodniły ciekawą zależność. Otóż o ile u większości osób nie ma bezpośredniego związku między przyjmowaniem witaminy C a ochroną przed przeziębieniami, o tyle akurat w przypadku osób uprawiających sport dzięki zażywaniu większych dawek kwasu askorbinowego ryzyko zachorowania spada nawet o 50%. Osoby mniej aktywne też mogą suplementować witaminę C – szczególnie przy niedoborach oraz w celu zwiększenia ogólnej odporności organizmu. W większych dawkach zaleca się ją także palaczom i diabetykom.
Wybór suplementów z witaminą jest ogromny, jednak osoby aktywne fizycznie powinny wybierać preparaty przygotowane specjalnie dla nich, z myślą o sportowcach. Do najbardziej polecanych i cieszących się najlepszą opinią należą suplementy od Allnutrition – Vitamin C Antioxidant oraz Vitamin C With Bioflavonoids.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl