Ile wynosi podatek od wzbogacenia się?

Każda osoba, której majątek powiększa się na skutek zapisu testamentu, sprzedaży działki czy darowizny zaczyna się zastanawiać, ile podatku będzie musiała zapłacić. Warto wiedzieć, ile wynosi podatek od wzbogacenia oraz czy są sytuację, w których nie trzeba go opłacać.

Kiedy płacimy podatek od wzbogacenia?
Jest kilka sytuacji, w których należy zapłacić wymieniony Podatek. Należy do nich między innymi uzyskanie majątku w drodze darowizny czy spadku, zachowku, wygranej, sprzedaży majątku. Podatek ten zawsze obliczany jest w oparciu o wartość materialną, która wzbogaciła nasze konto. Warto jednak wiedzieć, że podatek nie musi być uiszczany w przypadku najbliższej rodziny (małżonkowie, rodzice, dzieci, wnukowie) o ile wartość przekazanych środków nie przekracza 9637 złotych. Podobnie podatku nie zapłacimy, jeśli otrzymujemy maksymalnie 7276 złotych od zstępnych rodzeństwa. Podatku nie opłaca się również, gdy majątek przekazywany od innych osób nie przekracza wartości 4902 złotych. Należy jednak pamiętać, że nabycie majątku należy zgłosić do odpowiedniego Urzędu Skarbowego nawet wtedy, gdy nie płacimy podatku. Osoba która się wzbogaca ma na to 6 miesięcy od momentu obdarowania.

Ile wynosi podatek?
Wysokość podatku zależna jest od tego, od kogo otrzymujemy majątek. W I grupie znajdują się małżonek, rodzice, rodzeństwo, dzieci czy zięć lub synowa, wtedy opłaca się podatek w wysokości 3, 5 i 7%. W II grupie znajdują się zstępni rodzeństwa lub rodzeństwa rodziców – podatek dla tej grupy wynosi 7,9 i 12%. Do trzeciej grupy należą wszystkie pozostałe osoby – wtedy wysokość podatku wynosi 12, 16 i 20% majątku, a więc całkiem sporo. Niestety, przepisów nie da się obejść i lepiej nie zwlekać z zapłaceniem podatku. Nie ma też co liczyć na to, że Urząd Skarbowy nie dowie się o naszym spadku czy darowiźnie – jeśli przekazanie majątku zostało w jakiś sposób udokumentowane, lepiej nie próbować obchodzenia tych przepisów, ponieważ w efekcie końcowym może to przynieść więcej straty niż pożytku.

www.geostrefa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here