Jakich produktów należy unikać przy wysokim cholesterolu?

Przekroczenie norm cholesterolowych zwykle wymaga zmiany sposobu odżywiania. Wyniki badań mogą ulec poprawie już po trzech miesiącach stosowania odpowiedniej diety. Kluczowe znaczenie ma nie tylko wprowadzenie do planu żywienia pewnych produktów, ale też zrezygnowanie z określonych artykułów. Czego należy bezwzględnie unikać przy podwyższonym poziomie cholesterolu?

Cholesterol w codziennej diecie

Cholesterol to lipid, który może występować w postaci wolnej lub połączonej z kwasami tłuszczowymi. Jego synteza odbywa się bezpośrednio w organizmie, jednak może być dostarczany również razem z dietą. W ciągu dnia maksymalne spożycie cholesterolu powinno wynosić 250-500 mg, z czego w jelitach wchłania się około 25-30 proc. Za produkcję tego lipidu odpowiada wątroby, która w ciągu doby syntetyzuje nawet 800 mg. Cholesterol występuje w dwóch frakcjach HDL i LDL Na zdrowie niekorzystnie wpływa podwyższony poziom tej drugiej, potocznie nazywanej złym cholesterolem.

Produkty odzwierzęce

Wysoki cholesterol kojarzony jest przede wszystkim z nadmierną konsumpcją produktów odzwierzęcych, ze szczególnym wskazaniem na mięso, tłusty nabiał, jaja, podroby czy smalec. Trudno jednak ich unikać, jeżeli nie stosuje się dość restrykcyjnej diety wegańskiej. Najwięcej cholesterolu znajduje się w wołowinie, wieprzowinie, baraninie i jagnięcinie, czyli mięsach czerwonych. Kluczowe jest zatem wybieranie produktów odzwierzęcych, które zawierają go jak najmniej. Zamiast czerwonego mięsa spożywać można białe, np. kurczaka lub indyka. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będą tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela, śledź czy sardynki.

Potrawy smażone i oleje przemysłowe

Na poziom cholesterolu wpływa także sposób przygotowania spożywanych potraw. Należy przede wszystkim unikać smażenia, wybierając dania gotowane na parze lub pieczone. Warto też raz na zawsze zrezygnować z konsumpcji olejów przemysłowych i żywności wstępnie przesmażanej na etapie produkcji. Dotyczy to zwłaszcza frytek, chipsów, złotych ziemniaczków czy mrożonych dań obiadowych. Należy też zrezygnować z produktów zawierających przemysłowo przygotowaną panierkę, np. paluszków rybnych, nugatów drobiowych czy burgerów.

dieta

Słodycze i fruktozaW diecie antycholesterolowej warto do minimum ograniczyć produkty z dodatkiem cukru, włącznie z wszelkimi dosładzanymi napojami. Negatywny wpływ na poziom trójglicerydów mają zwłaszcza słodycze zawierające dużo tłuszczu, najczęściej produkowane przemysłowo. Należy unikać także, zwłaszcza w postaci syropu fruktozowego, kukurydzianego i glukozo-fruktozowego. Składniki te są równie szkodliwe, co cukier. Zawierają je m.in. przeciery, soki i pulpy owocowe. Występują także w produktach typu light, płatkach śniadaniowych, ketchupie, gotowych sosach, jogurtach owocowych czy deserach mlecznych.

Źródła sodu w diecie

Negatywny wpływ na gospodarkę tłuszczową organizmu ma nadmiar sodu w diecie. Podwyższonemu cholesterolowi sprzyja zwłaszcza nadmierne dosalanie żywności. Należy więc unikać wszelkich słonych przekąsek, np. w rodzaju paluszków, orzeszków czy chipsów. Szczególnie szkodliwy jest glutaminian sodu, nierzadko ukryty w składzie produktu pod postacią ekstraktu drożdżowego i hydrolizowanego białka. Występuje w gorących kubkach, zupkach chińskich i przyprawach typu fix, a także niektórych mieszankach przyprawowych. Bywa dodawany do produktów sojowych i wegetariańskich.

Suplementacja na zły cholesterol

Z podwyższonym cholesterolem bardzo często powiązana jest nadwaga, która stanowi zagrożenie także dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Sposobem na poprawę wyników badań może być nie tylko zmiana diety, ale też wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. Jako przykład posłużyć może środek Revastin. Jego zadaniem jest usuwanie niedrożności tętnic i żył, a tym samym przeciwdziałanie zmianom miażdżycowym. Revastin został szczegółowo opisany na stronie https://wntt.pl/ravestin/. Suplement ten poprawia przepływ krwi w organizmie, a tym samym redukuje poziom frakcji złego cholesterolu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here