W polskiej tradycji mak jest silnie związany ze świętami Bożego Narodzenia. Dlatego nie należy zapominać o pysznych deserach z makiem, które powinny znaleźć się na wigilijnym stole. Sprawdź najlepsze przepisy na makowe wypieki!
Makiełki
Makiełki, inaczej zwane makówkami, to tradycyjna potrawa rodem ze Śląska. Są to bułki lub chleb tostowy przełożone słodkim makiem i zalane mlekiem. Zazwyczaj dodaje się do nich również rodzynki, figi, orzechy włoskie, migdały czy kandyzowaną skórkę pomarańczową. Jak zrobić makiełki? Oto sprawdzony przepis:
- cukier wanilinowy (1 opakowanie)
- chleb tostowy (6 kromek)
- cukier (3 łyżki)
- masa makowa (6 łyżek)
- rodzynki (2 łyżki)
- płatki migdałowe (2 łyżki)
- mleko (6 łyżek)
W pierwszej kolejności należy odkroić brzegi z chleba tostowego. Następnie rozpuszczamy cukier w 5 łyżkach gorącej wody i dodajemy do masy makowej razem z rodzynkami i płatkami migdałowymi. Całość doprawiamy aromatycznym cukrem wanilinowym. Do szklanego naczynia wkładamy kolejno jedną porcję masy makowej, chleb skropiony mlekiem, kolejną warstwę masy makowej i tak do wyczerpania wszystkich produktów. Makiełki najlepiej smakują kilka godzin po przygotowaniu.
Makowiec z masy makowej
Makowiec z gotowej masy makowej to doskonała alternatywa dla tradycyjnego makowca. Jego przygotowanie nie jest zbytnio pracochłonne. W tym przepisie wykorzystamy następujące składniki:
- Budyń o smaku waniliowym bez cukru WINIARY (1 opakowanie)
- jajka (6 sztuk)
- cukier puder (200 g)
- masło (150 g)
- masa makowa (1 puszka)
- bułka tarta (2 łyżki)
- mąka pszenna (1 łyżka)
- proszek do pieczenia (1 łyżeczka)
- rodzynki (100 g)
Należy utrzeć żółtka z cukrem i masłem na puszystą masę, a białka ubić na sztywną pianę. Masę z żółtek łączymy z pozostałymi składnikami, a na koniec delikatnie dodajemy pianę z białek. Tortownicę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą lub nakładamy papier do pieczenia. Przekładamy ciasto do formy i pieczemy przez około 45-50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza. Po ostudzeniu makowca można posmarować lukrem, płynną czekoladą, posypać kandyzowaną skórką pomarańczową lub oprószyć cukrem pudrem.
Makowiec na kruchym cieście
Makowiec na kruchym cieście to doskonała alternatywa dla biszkoptowej rolady lub ciasta drożdżowego. Można wykorzystać zarówno gotowy mak, jak i samodzielnie zmielony. Oto przepis na makowiec na kruchym cieście:
Masa makowa
- mak (0,5 kg)
- jajka (5 sztuk)
- margaryna (125 g)
- miód (3 łyżki)
- cukier (1 szklanka)
- bułka tarta (3 łyżki)
- jabłka (2 sztuki)
- orzechy (1 łyżka czubata)
- rodzynki (1 łyżka czubata)
- olejek migdałowy do smaku
Ciasto
- proszek do pieczenia (1 łyżeczka)
- mąka pszenna (1,5 szklanki)
- margaryna (85 g)
- jajko (1 sztuka)
- cukier (0,3 szklanki)
Lukier
- cukier puder (2 szklanki)
- woda wrząca (0,3 szklanki)
W tym przepisie wykorzystamy samodzielnie robiony mak. Należy go wypłukać, zalać gorącą wodą lub mlekiem i gotować przez około 30 minut na małym ogniu. Następnie trzeba pozostawić mak na dobę, odcedzić i zmielić 2 razy w maszynce do mielenia mięsa. Kruche ciasto przygotujemy z mąki, margaryny, jajka, cukru, proszku do pieczenia. Należy zagnieść wszystkie składniki i wyłożyć na blachę o wymiarach 25 x 36 cm. Następnie ucieramy jajka z cukrem i margaryną, stopniowo dodając zmielony mak. Do masy dodajemy miód, bułkę tartą, jabłka starte na grubej tarce, bakalie, olejek i ubite na sztywno białka. Całość wykładamy na ciasto i pieczemy około godzinę w 180 stopniach Celsjusza. Aby przygotować lukier, należy utrzeć cukier puder z wodą na gęstą masę i posmarować ciepłe ciasto.